Frogman

Jak vzniklo slovo „pajcovaný“?

Nejlepší odpověď
Kepler

Na Valašsku, Slovensku a snad i jinde, znamená pajc něco jako mořidlo. Dát maso do pajcu před uzením, dát jiné vlastnosti. Taky ve významu šizený, třeba pajcovaná droga. Původ slova ale neznám, na to je třeba etymologický slovník, na který má monopol annas. nejlépe Rejzkův.

Další odpovědi
dubraro

Pajc z německého Beiz – mořit, moření (dřeva, oceli…)
Pajcovaný – namořený.
Později posun významu k „podvodně upravený“. Dřevo se mořilo tak, aby se levný druh mohl vydávat za drahý.

marci1

Z něm. beizen mořit, nakládat do láku-bajcovat, neznělá varianta *pajcovat. 🙂
http://www.slan­gy.cz/SNC_Ukaz­ky.html

annas

Význam slovesa pajcovat, od něhož je odvozené příd. jm. pajcovaný

  1. mořit, natírat mořidlem – např. dřevo; nakládat potraviny – oblastně i bajcovat.
  2. nanášet na kůži kosmetické přípravky nebo masti atd.
  3. kopírovat, věrně napodobovat – viz opajcovat – obšlehnout – nelegálně, nečestně okopírovat.
  4. argoticky – pít.
  5. význam uvádí Rippl v r. 1926; základní význam mořit, nakládat do láku je odvozený od německého beizen ve stejném významu.

Pajcovat je častější neznělá varianta od bajcovat, jak odpovídá původnímu německého výrazu.

Podle SNČ

gecco

Keplere – tys požil…
😉
Před odpovědí…
😉