zjentek

Jak vzniklo slovo boubelka v kontextu s prostorově „jinak“ konstruovanou ženskou postavou?

Nejlepší odpověď
annas

Podle etymologů J. Rejzka a V. Machka.
Baculka je synonymum pro boubelku.
V obou případech je to obtloustlá, korpulentní, tělnatá dívka., baculatá, buclatá dívka – – eyxpresívní pojmenování od slovesa bucati – nadíti, natlouci, ducati naducati, původně o peřiněě či pytli. Metafora – podobnost.
Boubelka – odvozená od slova boubel/ka.
"boubel ‘uher, výrůstek’, boubelatý ‘buclatý’. Od praslovanského onomatopoického základu, *bǫb-), který má paralely v litevštině . bum̃bulas ‘bublina, uzel’, řečtilně . bombulís ‘bublina’.. Takže baculatá dívka, tedy boubelka vypadá jako nafouknutá jako bublina, nebo stejně jako luštěnina bob, který nabude, když se uvaří. Metafora – přenesený význam na základě podobnosti, využití přestavivosti. Výraz expresívní, tedy nespisovný, negativní.

Doplněnío.

Boubelka, podst. jméno r. ženského, bylo zřejmě původně zdrobnělé podst. Jméno, dnes ztratilo význam zdrobněliny. Takže boubelka je odvozená od podst. Jména boubel, jak jsem uvedla.
Přídavné jméno boubelatý je rovněž odvozené od podstatného jména boubel, vyjadřuje vztah ke zákadovému substantivu, vyjadřuje tělesnou vlastnost boubelky,.
Takže základem podst. jména boubelka je boubel, nikoliv boubelatý.

Další odpovědi
led

Vlastne sa len pokúsim doplniť odpoveď annas…
Trochu ma prekvapila hlboká znalosť staroslovienčiny mladého užívateľa aevula, zjavne posledného Staroslovana z čias Lecha a Čecha.
Pre ujasnenie problému, aby sa nemusel namáhať pohľadom do učebnice českého jazyka pre základné školy. Výraz „boubelka“ je zdrobnelina starého výrazu podstatného mena „boubel“ pre bublinu.
Vaše vyjadrenie vzťahového prídavného mena „boubelatá“ je odvodené od staroslovanského podstatného mena označujúceho bublinu, kvapku (všimnite si tvar kvapky) a označuje vizuál tvarovo „bublinovej“, „bacuľatej“ dievčenskej postavy.

aevul

Copak neznáš slovo „boubelatá“?

annas

led, děkuji, že vyjadřujete původ stejně jako já. Takže pokud někdo nezná původní význam slova z něhož je boubelka odvozená, , nedoví se, čemu se boubelka přeneseně podobá.

zjentek

Aevul, no dobře, ale nějak určitě vzniklo 🤷‍♂️

aevul

Vzniklo ze slova boubelatá. Odpovídám na to, na co se ptáš. Jestli tě zajímá něco jiného, musíš se zeptat na něco jiného.

annas

Připomenu, jak se tvoří přídavná jména. Boubel-atý – přípona -atý odkazuje na kvalitativní přídavné jméno, které označuje znaky osob nebo věcí, jimiž se odlišují od osob nebo věcí jiných. Tato přídavná jména lze stupňovat (tj. vyjadřovat míru vlastnosti), odvozuje se od názvů, tj. podst. jmen pro pojmenování . těla. Talže boubel – neuvedl jste nejen původ tohoto slova, ale ani jeho přenesený význam slova přenesený takže jaké tělo má boubelka.

Bohužel přídavné jméno boíubelatý je odvozené od podstl. jména boubel. Takže boubelka je boubelatá dívka, ale proč se nazývá boubelatá, to se nedovíme.

Podobně přídavná jména ušatý, nosatý.
Od příd. jména boubelatý je vytvořené podst. jméno boubelatost, nikoliv boubelka..

Přece píši jen o tom, co znám. Mluviti stříbro, mlčeti zlato, mysliti potíže, tvrdí autor aforismů PhDr. Jan Sobotka.

annas

zjentek, máte pravdu. Ptáte se na pvod slova, nikoliv jeho význam.

aevul reaguje na odpovědi, které se mu nelípbí, i když jsou správné, ale sám na otáziku neodpověděl.

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá.

aevul

annas: Slovo boubelka vzniklo od slova boubelatá. Dotaz nebyl na původ slova boubelatá. Nemůžu za to, že nedokážeš pochopit ani tak jednoduchou věc.

led

aevul, prepáčte, skoro som použila len skrátené oslovenie. Doporučujem vám pozrieť si učebnicu češtiny pre základné školy.
výraz boubelatá je vzťahové prídavné meno odvodené od podstatného mena používaného v rečiach ranného stredoveku pre pomenovanie okrúhleho tvaru bubliny.