Avatar uživatele

Jak vznikla tradice zdobení smrku o Vánocích?

Zajímalo by mě, proč se na vánoce zdobá jehličnaté stromy, proč se na něj dávaji zrovna nějaké určité věci atd. Z jakého důvodu to začalo?

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

První písemná zpráva o zdobeném vánočním stromku je z r.1570 v brémské kronice. Odtud se vánoční stromek rozšířil nejprve do německých zemích. U nás první vánoční stromek postavil pro své přátele r.1812 v Praze ředitel Stavovského divadla Jan Liebich. Lidem se vánoční stromek natolik zalíbil, že již příští rok byl v mnoha pražských bohatých rodinách. V 60.letech 19.století pronikl i do domácností českého venkova a koncem 19.století i na Moravu. Předtím se místo stromku stavěly jesličky. Po 1.světové válce se vánoční stromky začaly stavět i na veřejná prostranství. Vánoční strom symbolizuje rajský strom, z něhož Adam a Eva utrhli zakázané ovoce. Zelené větve symbolizují život . Světlo ze svíček symbolizuje příchod Spasitele. Pravděpodobně českou specialitou je zdobení vánočního stromku čokoládovými figurkami.
Současnost

V současné době se u nás každoročně prodá asi 1,5 mil. kusů, z toho je asi 35% dovezeno ze zahraničí (především Dánsko, Polsko, Maďarsko a Německo). Nejvíce prodávanými druhy jsou smrk ztepilý, smrk pichlavý, jedle kavkazská, borovice lesní a borovice černá. První plantáže vánočních stromků v ČR byly založeny v r. 1992-93.

Oproti jiným evropským státům je u nás vyšší poptávka po borovicích. Klasickým vánočním stromkům konkurují vánoční stromky umělé. Dříve si je lidi pořizovali z důvodu nedostatku kvalitních stromků na trhu. Nyní si je většinou kupují , protože si myslí, že tím chrání přírodu. Není však pravda, že nákupem umělého vánočního stromku šetříme přírodu. Při výrobě jednoho umělého stromku se spotřebuje tolik kyslíku, kolik vyprodukuje několik set živých vánočních stromků....dál čti v odkazu

http://www.vanocni-stromky.inf o/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.