kajicek94

Jak vznikl doplatek dávky z penzijního připojištění do více než 10 letech a mám jej vybrat?

Zdravím,
před nedávnou dobou přišel babičce dopis z Penzijní od České spořitelny se zněním, že „na smlouvu o penzijním propojištění se státním příspěvkem číslo XY byly po datu jejího ukončení připsány další finanční prostředky, které Vám jako součást poskytované dávky vyplatíme formou doplatku dávky. Vzhledem k tomu, že doplatek dávky ve výši XY Kč nepokryje náklady na Jeho doručení způsobem zvoleným pro výplatu původní dávky, nemůžeme jej takto vyplatit. Sdělte nám proto prosím na přiloženém formuláři jiný způsob, kterým si přejete doplatek vyplatit“.

Psali jsme do Penzijní ČS a dostali jsme odpověď: „Smlouva na které vznikl předmětný dodatek je již dávno ukončena. Při kontrolách jsme zjistili, že na smlouvě je ještě malá částka k doplacení, tedy tzv. doplatek který vznikne po ukončení smlouvy, jedná se o připsané výnosy, které se vždy připisují následující rok.Částka je natolik malá, že ji bohužel neodkážeme vyplatit stejnou cestou, jako jste měla vyplacenu původní výplatu- což bylo hotovostí na pobočku banky ČS“.

Chtěl jsem se zeptat, jak je možné, že vůbec takový doplatek poté, co je smlouva již přes 10 let ukončena, vznikne? Dostali Vaši příbuzní nebo Vy podobný dopis nyní nebo v minulosti? Pokud ano, jak jste postupovali?

Máme požádat o vyplacení na účet nebo je možné, že ČSPS se dopustila jednání, které není v souladu s jejich podmínkami či zákony, když přeplatek „po kontrole systému“ zasílají po více než 10 letech a nepřísluší babičce nějaká kompenzace, jestliže se dopustili daného jednání?

Předem Vám děkuji za odpověď,
kajicek94

Odpovědi
Pepa25

Postup společnosti je správný a nedopustili se žádného protismluvního či protiprávního jednání či je k tomu jiný důvod, viz moje odpověď níže

Moc nerozumím, v čem je problém. Chtějí vám dát další peníze, ale bude to zřejmě jen pár korun. Prostě jim sdělte číslo účtu, kam to mají poslat.

kajicek94

@Pepa25 děkuji za odpověď . Právě se ptám, zda v této věci problém existuje, protože penzijnímu připojištění v tomto ohledu nerozumím a přišlo mi zvláštní, že po asi 10 až 15 letech po ukončení smlouvy „najednou“ chtějí vyplatit peníze. Tak zda s danou „výplatou“ nejsou těch XY let v prodlení či podobně, resp. jestli babička nemá nárok na případnou kompenzaci či nějaký doplatek ze strany společnosti A NEBO je to úplně standardní postup, že Vám 10–15 let po ukončení smlouvy stále chodí peníze? Děkuji :)