Avatar uživatele
Registrovaný

JAK VZNIKÁ SŮL ?

JAK VLASTNĚ VZNIKÁ SŮL

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

oprava.tady to je

Jak vznikla sůl ?
Když začneme pátrat po tom, jak vlastně vznikla sůl, která nám teď v bytě tak nádherně svítí jako solná lampa anebo tak samozřejmě spočívá ve slánce na stole, absolvujeme cestu skutečně až k velkému třesku, až k prapočátku našeho vesmíru. Sodík a chlor, výchozí látky pro kuchyňskou sůl, jsou „popelem hvězdného ohně“. Vznikly jadernou fúzí v obřích hvězdách i následkem hvězdných explozí a staly se součástí pramlhoviny, z níž se zformovala planeta Země. Ale přitom jsou sodík i chlor látkami, které se v hlubinách Země nezdrží. Většinou tvoří součást křemičitých hornin a při pukání zemské kůry v hlubinách oceánů nebo při vulkanických aktivitách pevninské zemské kůry jsou vymršťovány nahoru, na zemský povrch. Rozpouštěním ve vodě se sodík a chlor osvobozují od svých „přepravních“ hornin a mohou se tak spojit v chlorid sodný neboli kuchyňskou sůl. Tímto způsobem se dostává sůl do moří. Alespoň takto zní současná teorie o vzniku nalezišť soli na zeměkouli. V úplnosti a dopodrobna však tyto složité geologické procesy ani další kroky, vedoucí k vytvoření obrovských ložisek kamenné soli, nebyly dosud objasněny.
Největší díl soli se tedy rozpustil v mořské vodě. Přibližně před miliony let došlo v prvohorách (v permu), v době, kdy rozložení oceánů a pevniny vypadalo zcela jinak než dnes, k odpaření mořské vody ve velkých mělkých pánvích. Tak například dnešní alpská oblast s významnými solnými ložisky Solné komory (Salzkammergut) se tehdy nacházela v blízkosti zemského rovníku a měla podobu rovinaté pobřežní pláně. Mělká geosynklinální moře patřila k suchému klimatickému pásmu, které se rozprostíralo od dnešního Uralu přes střední Evropu a Anglii až k Severní Americe. Zhruba na území dnešního Bavorska se nacházelo jižní pobřeží severního geosynklinálního moře (moře svrchního permu) v místech, kde se dnes zvedají Alpy, bylo jižní geosynklinální moře (Tethys). Od volného moře se oddělily různé zátoky vytvořením jakýchsi hrází, např. korálovými útesy apod. Horké suché podnebí vedlo k rychlému vypařování mořské vody a k vykrystalizování a usazení minerálů, přičemž kamenná sůl zaujímala mezi látkami rozpuštěnými v mořské vodě největší podíl. (Něco podobného se dnes v malém odehrává v Mrtvém moři.)
Do mělkých mořských prohlubenin přitékala v prvohorách další mořská voda postupně tak, že se na klesajících solných louzích, ztěžklých vypařováním vody, vytvořily zřetelně ohraničené vrstvy usazenin. Kromě halitu patří k takzvaným evaporitům (sedimentárním horninám vysráženým z roztoků) mimo jiné také sádra, anhydrit nebo sylvín.
Rozmanitými pohyby pevniny a hornin v průběhu jednotlivých vývojových epoch Země se pak solné usazeniny překrývaly, deformovaly a měnily svoji polohu. Největší naleziště kamenné soli se nacházejí v Severoněmecké nížině a v Polsku, v USA, ve střední Asii a v Číně.
Sůl se tedy z pramoří dostala zpátky do Země.
Dnes je možné najít kamennou sůl v ložiscích, která jsou zčásti i několik set metrů pod zemí. Při vzniku nalezišť kamenné soli však docházelo také k tomu, že lehčí, měkčí solný kámen byl překryt těžšími horninami a vytlačen k zemskému povrchu. Takto se vytvářely solné dómy a dokonce „solné ledovce“, například v horkých suchách oblastech jako v Íránu a ve Španělsku. Působením podzemních pramenů mohla v solných ložiscích vznikat i solanka, což je slaná voda, která se čerpá na povrch a jejímž odpařováním se získává sůl (například Lüneburské vřesoviště, Solná komora).
Zásoby soli na Zemi, kterou je možné dobývat z moře (mořská sůl) a z dolů (kamenná sůl), jsou nezměrné.

Zdroj: www.kaminky.cz/masaze/sul.pdf -

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Soli vznikají při chemické reakci kyselin a zásad. Dalším produktem takové reakce je voda.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1915
Zlatý mosoj 1567
Zlatý marci1 1425
Zlatý annas 1155
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 789
Zlatý quentos 758
Zlatý Kepler 625
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.