Avatar uživatele
Registrovaný

Jak vzniká aneurysma, je to ze stresu?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Našla jsem vám tohle Aneuryzma neboli výduť je obecně lokální vydutí stěny nějakého dutého orgánu. Nejběžnější bývá aneuryzma tepenné a aneuryzma srdeční stěny.

Aneuryzma může postihovat všechny artérie, ale nejvíce postihuje aortu (céva která odvádí krev z levého srdce do velkého krevního oběhu a mozkové tepny). Příčiny aneuryszmatu jsou: fokální nebo celoobvodový defekt stěny cévy - vrozený, ale často postupně se rozvíjející (aneuryzmata mozkových tepen), získaný (ateroskleróza, trauma) a hypertenze.

Jaké jsou příznaky této nemoci?
Samotné aneuryzma většinou nečiní komplikace, až na výjimky, kdy vydutí stěny utlačuje některou z přiléhajících struktur a omezuje její funkci nebo způsobuje bolest. Problém nastane ve chvíli, kdy stěna cévy v místě postižení praskne. Pak dochází ke krvácení do příslušných oblastí. Když praskne aortální aneuryzma, tak je postižený primárně ohrožen akutním vnitřním krvácením a v důsledku toho hypovolemickým šokem (není dostatek krve v krevním oběhu pro zachování funkce životně důležitých orgánů). Při prasknutí aneuryzmatu mozkových tepen dochází k hemoragickému postižení mozkové tkáně a v důsledku toho k výpadku funkce poškozených mozkových struktur. Při prasknutí výdutě srdeční stěny dochází k vylití krve do perikardové dutiny (dutina tvořená srdečními obaly) a k následné zástavě srdeční činnosti.

Koho se tato nemoc týká?
Aneuryzma se může vyskytnout u každého, častěji však u starších lidí. Nebezpečím této nemoci je, že je pro laika těžko rozpoznatelná a většinou se o ní postižený dozví, až když aneuryzma praskne.

Prevence a léčba
Aneuryzmata jsou většinou náhodně nalezena při vyšetřeních indikovaných z jiných příčin nebo při cíleném vyšetření, když aneuryzma způsobuje bolest. Vhodnými vyšetřovacími metodami jsou: kontrastní rentgen, magnetická rezonance, kontrastní vyšetření CT nebo ultrazvukovými metodami. Léčba spočívá v chirurgickém "opravení" postižené stěny. Ne všechna aneuryzmata jsou však operovatelná. Když aneuryzma není léčeno a dojde k jeho prasknutí, většinou končí smrtí pacienta.

Zdroj: http://ona.idnes.cz/aneuryzma- cv6-/nemoci.asp?c=A080414_1136 31_nemoci_bad

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Nejčastěji vzniká kombinací dvou faktorů - jedním je vrozená špatná stěna cévy a druhým je získaná porucha cévní stěny. Ta získaná je způsobená vysokým krevním tlakem (ten se dá léčit), atertosklerotickým procesem (tam hraje roli vysoký cholesterol - dá se léčit, kouření, cukrovka - dá se léčbou udržovat na únosných hranicích) nebo nějaká lokální změna na stěně cévy... Takže odpověď podle mě zní, že ano i ne. Samotný stres to asi tolik neovlivní (leda tím, že se zvýší tlak, když se někdo rozčiluje nebo je hodně nervózní - tam bych zvolila nějaký psychiatrický léky na uklidnění), ale kvůli stresu lidi víc kouří a přejídají se. Alkohol nebo drogy (hlavně kokain a metamfetamin) ve větším množství taky zvyšují tlak... a ve stresu se k nim lidé také uchylují...


Avatar uživatele
Stříbrný

Ze stresu nevzniká,ale stres může napomoci rozvoji každé nemoci,i této.Blíže na Ordinace.cz.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 1886
Zlatý mosoj 1557
Zlatý marci1 1419
Zlatý annas 1142
Zlatý hanulka11 1030
Zlatý gecco 847
Zlatý briketka10 786
Zlatý quentos 752
Zlatý Kepler 597
Zlatý iceT 579

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.