AndysekCze

Jak vytvořit v jazyce Batch visualní program?

Ahoj,
Chci se zeptat jak vytvořit v jazyce Batch (.bat) visuální program typu: zde napiš potom klikni sem. Chci to na „knihovnu“ kde by bylo vyhledávací okénko pro jméno a nějaký text s + na který když kliknu, aby se mi to rozvinulo do podrobností
Předem děkuji za odpověď
Doplňuji:
A nešlo by udělat že bych zdroják napsal v Batch a visuál někde jinde a nějak spojit? Popřípadě C# / C++ by nešlo?

Nejlepší odpověď
Dochy

  1. Není jazyk Batch. „.bat“ je dávkový soubor pro shell
  2. Podporovány jsou pouze běžné příkazy shellu (plus základní příkazy pro řízení běhu – „if“ a podobně) a jako příkazy mohou sloužit i další spustitelné programy.
  3. Klasický shell nemá příkazy pro hlídání kliknutí myši, pro zobrazování jakýchkoli oken apod. pokud to potřebuješ, musíš si udělat vlastní programy které tyto funkce budou zajišťovat, nebo použít nějakou nadstavbu shellu. Nadstavby byli kdysi populární, ale v současné době netuším zda existují v jakém jsou stavu zejména s ohledem na nové verze Windows. Tu nadstavbu bys musel zajistit pro každý počítač, na kterém by tvůj skript měl běžet.

Další odpovědi
anonym

Nijak.
.bat jen spouští programy, nejde o programovací jazyk…
Takže můžeš napsat (v ´něčem´) programy*), které splní tu „vizuální“ (a faktickou) stránku ´věci´ a potom je .bat spouštět – ale to je celé…
😉
___
*) jakmile je napíšeš, zjistíš, že spouštět je ´baťákem´ je nesmysl
😉

AndysekCze

A nešlo by udělat že bych zdroják napsal v Batch a visuál někde jinde a nějak spojit? Popřípadě C# / C++ by nešlo?

Dochy

není jazyk batch. „batch“ je doslova „dávka (příkazů)“
Jak píše mowla, můžeš udělat v C++ cokoli grafického, ale je otázka jestli má smysl to pak vůbec křížit se skriptem. Spojit jedině tak, že je budeš distribuovat spolu a tvůj skript bude spouštět ten grafický „exáč“

AndysekCze

Aha.. ale c++ se chci teprve učit, proto sem dal tuto možnost…

Dochy

nauč se to C++ rovnou, shell opravdu není vhodným základem pro programování. V MS prostředí je shell vhodný pouze pro spouštění instalačních programů…
Propracovanější skriptovací jazyky nabízejí obecně unixové systémy (BSD,Linux,UNIX,…) ale těch je zas víc a musel by sis vybrat…

anonym

Jakékoli Céčko je výborným programovacím jazykem…
😉
Ale .bat jen spouští programy – jako sekvenci (no, nějaké větvení taky umožňuje) – batch není program v pravém slova smyslu, ´nic´ v něm nenapíšeš…
😉

Dochy

no… myslím, že do definice programovacího jazyka by se to s trochou snahy nějak protlačilo i nějaká práce s proměnýma tam je… Kdysi jsme v tom opravdu programovali nějaké úlohy, v rámci volitelného předmětu ve škole (ještě v DOSu). Ale je to opruz a pro nějaké grafické vychytávky už je třeba nadstavba shellu.

AndysekCze

a jaký je rozdíl mezi c# a c++ ?

Dochy

neznam C# osobne. C++ je univerzální standardní programovací jazyk. C# je výtvor MS na míru jejich NET rozhraní. Pokud vím tak něco mezi C a Javou. Pokud chceš rychle dělat věci jen pro MS, asi nejspíš hry, tak pro Tebe může být C# zajímavý. pokud chceš být alespoň trochu univerzální programátor, tak spíš C++.

anonym

Liší se jen v drobnostech (alokace paměti, knihovny apod…).
Jakmile se dobře naučíš libovolné ´Céčko´, budeš ´pan´ programátor…
😉

AndysekCze

aha ok děkuji