siblik

Jak vypočítat spotřebu el. energie zařízení fungující na adapter na 5V

Mám LED světla fungující na 5V o výkonu 30W. Jak vypočítat spotřebu el. energie např. za 1 den provozu.

Odpovědi
Kelt

Energie se počítá jako výkon násobený dobou. Když to budeš mít zapnuté 24 hodin je to 720 Wh, tedy 0,72 kWh. A cenu za 1 kWh si zjistíš podle výpisu.

Edison

E = P x t

kde E je spotřeba el. energie, P je příkon a t je čas.

Pozor, nezaměňovat výkon a příkon a spotřebu, která se počítá za 1 hodinu [Wh] a spotřebovanou energii, která je spotřeba za čas [Wh/čas (den)]

orwell

Pokud uvažuješ celkový odběr ze sítě (vč. adaptéru), tak ta spotřeba bude o něco větší, než uváděných 720Wh. Záleží na konstrukci adaptéru, některé dost hřejí. Pokud se nejedná o nějaký spínaný zdroj, ale o zdroj s transformátorkem, tak tato tráfka mívají bídnou účinnost, stěží 60%.

Midoc

Spotřeba.
Za hodinu bude 30Wh. Za 24 hodin 0,72 kWh.
Otázkou je jestli je 30W výkon, nebo příkon.

Dochy

orwell: Trafa mají účinnost hodně přes 90%. Otázkou je co pak případný stabilizátor/re­gulátor…

orwell

Dělal jsem pár let ve firmě na trafa a taky je navrhoval, měřil je, podílel jsem se na výrobě a to i na export. Velice dobře si pamatuji, že u tráfek do podobných adaptérů byla naměřena tak mezi 45 a 50%. Dost mě to tenkrát překvapilo. Ono platí, že čím větší a výkonější el. stroj je, tím má VĚTŠÍ účinost a naopak. Např. u velkých distribučních transformátorů lze docílit účinnost i 99%, dokonce i pár desetin navíc. To u trafa s výkonem pár VA nedocílíš. Takže těch 90% co uvádíš u malých běžných transformátorků s klasickým uspořádáním (s plechy EI, UI) může být tak jenom zbožné přání.
Ono je tam těch zvláštností víc, ale nechce se mně o tom příliš rozepisovat. U všelijakých elektronických beztransformá­torových zdrojů, to už je pak něco jiného.