tereza119

Jak vypočítat průměrnou hodnotu zrychlení?

Laboratorní práce z fyziky- Měření zrychlení rovnoměrně zrychleného pohybu
U této práce mám jako první zadané měření zrychlení, naměřila jsem si čas a dráhu, vypočítala ∑ a průměr.
Teď ale potřebuji znát průměrnou hodnotu zrychlení a průměrnou odchylku, abych mohla vypočítat relativní chybu.
Můj problém je v tom, že nevím jak spočítat průměrnou hodnotu zrychlení a průměrnou odchylku, proto Vás prosím o radu.
Napadlo mě si z rychlosti a času spočítat rychlost a přes a=v/t pak vypočítat zrychlení, jenže to se mi zdá moc krkolomné..

Odpovědi
Quimby

A co třeba vzoreček s=1/2 * a * t2 ? Z toho by to mohlo jít. Pak určitě máte nějaké vzorečky na to když se dvě nepřesné hodnoty násobí, tak že se násobí jejich průměrné hodnoty a sčítají se relativní odchylky…

Ronnie3697

Správně, z průměrných hodnot si spočítáš, jak psal Quimby, zrychlení.
Celá rovnice je ve tvaru s = s0 + v0 * t + 0,5 * a * t ^ 2, kde s0 je počáteční velikost dráhy, to asi nebudeš mít a v0 je počáteční rychlost (pokud se začínalo s nulovou rychlostí, taky bude rovna nule), no a z té rovnice pro dráhu si jen vyjádříš zrychlení „a“ a dostaneš průměrné zrychlení.
Směrodatná odchylka je vopruz, to mě nikdy nebavilo. Ta se dělá ze všech hodnot, ale nevím, jak bych to tady vysvětlil. Nahrál jsem pdf na leteckou poštu. Tebe bude zajímat jen druhá polovina druhé stránky (výpočet mí, D, sigma). Vypadá to složitě, ale není, jen je to pracnější a aspoň se naučíš s excelem :)
http://letecka­posta.cz/252285137

Zdroj: http://letecka­posta.cz/252285137