jarin94

Jak vypadá v praxi střídavý proud?

Dobrý den, zajímalo by mě jak vypadá v praxi střídavý proud, ano vím je to proud který se mění v čase a mění směr. Ale jak to jako vypadá třeba v zásuvce? Proud teče hnědým vodičem a vrací se modrým. A protože je střídavý tak pak teče modrým a vrací se hnědým? To je asi blbost … Jak si to mám představit? Díky

Nejlepší odpověď
orwell

Jak „vypadá“, to opravdu nezjistíš pohledem do zásuvky. Máš pravdu v tom, že v průběhu času mění směr, ale je třeba dodat, že mění také svoji velikost. Můžeš se podívat na jeho časový průběh na osciloskopu, převedeš-li ho na napětí, např. při průtoku rezistorem. Chybná představa velkého počtu lidí tkví v domnění, že elektrony běhají po drátech rychlostí světla sem tam mezi zdrojem a spotřebičem. Rychlostí světla se šíří vodičem elektrické pole, které uvádí elektrony do pohybu. Samy o sobě se ale pohybují překvapivě pomalu. Jejich pohyb si můžeš představit jako kmitání kolem určité střední polohy. Aby to bylo ještě složitější je driftový pohyb elektronů způsobený el. polem superponován s tepelným (chaotickým) pohybem. Takže i kdybys je mohl ve vodiči vidět, byl by to pěknej mazec. Pouze při teplotě abs. nuly by tento tepelný pohyb ustal.
Dál je třeba si uvědomit, že oba vodiče, jak píšeš hnědý (fázový) a modrý (tzv. nulák), jsou vodiče pracovní a skutečně oběma teče el. proud! Ten modrý „nekope“, protože je spojen se zemí. Dřív zastával i ochrannou funkci před úrazem el. proudem v případě poruchy el. zařízení, dnes je k tomu účelu použit od něj odbočený (v rozvaděči) ochranný vodič žlutozelený, který se už potom s ním nesmí nikde dál spojit. To už je ale o něčem jiném. Takže asi tolik (velmi jednoduše) ke tvé otázce.

Další odpovědi
Kepler

Střídavý proud AC se vyznačuje hlavně tím, že tě střídavě zabíjí, nebo ti může pomoci. Proto mám nejradši měniče AC/DC na bezpečné stejnosměrné napětí. Dokonce i ta kapela byla ucházející.

Edison

Třeba tak, že se točí. Vzniká točením bez komutace a točí motorem, taky bez komutace. Taky plyne v čase a lze na něm plout jako na vlně. Nakonec je to vlna. Jinak když sde podíváš na průběh, on v zásdadě se mění tok elektronů, ale ne směr pohybu celého vlnění. Ale to už je složitější. Myslím, že pro představu je právě ten alternátor a motor pro představu celkem dobrý příklad. Ještě… třeba taková zářivka: Ta zase bliká. A to v běžné síti v Evropě frekvení 100 Hz. Tedy rozsvítí a zhasně 100× za sekundu. Přitom tok elektronů uvnítř se při tom 50× obrátí. U zářivek na vyšší napětí, nebo u zářivek těsně před smrtí bývá tok elektronů (prezentovaný tím světlem uvnitř) i celkem dobře vidět. Dalším příkladem u točivých strojů je stroboskopický efekt: Při uršitých otáčkách kotouče a nasvícení zářivkou, nebo výbojkou můžeš celkem dobře vidět, jak s měnícími se otáčkami se jakoby „mění“ otáčky (princip stroboskopických otáčkoměrů) a při správné frekvenci s emůže zdát, že se stroj NETOČÍ. Některé provozy proto MUSEJÍ být nasvíceny žárovkami, které nestíhají zhasínat tou frekvencí. Jistý druh strobo otáčkoměru namířený na zářivku (výbojku) ukáže 6000 ot/min. Obdobně výbojky. S LED je to složitější, ty vedou z principu jen jedním směrem a je nutno střídavý proud pro ně upravit.

Nakonec… z čeho vychází vlastně průběh napětí (proudu) v čase? No přece sinus. Tedy hodnota na ose Y v závislosti na úhlu… heleme… natočení vektoru. To pak vyneseno do časové lineární osy sá známou sinusoidu.

Jak vidíš, vše se motá kolem OTÁČENÍ.

dr.luha

Máš to jako vodovodní potrubí. V elektrárně je čerpadlo, které střídavě nasává a tlačí vodu (elektrony).

elkon

V zásuvce není proud, ale napětí. Proud prochází až když je uzavřen obvod. Střídavý proud si lze představit jako sinusoidu.

Dochy

Edison „Přitom tok elektronů uvnítř se při tom 50× obrátí“ – chyba. Obrátí se 100×. 50× pro každou ze dvou polarit.

Edison

Orwell: Modrý NIKDY nezastával ochrannou funkci!!! Výhradně zeleno-žlutý!! Naopak ten může zastávat funkci nulového vodiče, pokud je tak celá soustava koncipována. A proč nulový? Protože je to STŘED třífázové soustavy a v případě rovnoměrného zatížení jím NETEČE pracovní proud, pouze vyrovnávací. Modrý klidně kopne, pokud je špatně spojen u zdroje s ochranným!!! Prtincip proudového chrániče – součet proudů VŠEMI pracovními vodiči je roven NULE! Pokud není, proud teče ochranným vodičem – vybaví proudový chránič.

orwell

Jo, s barvou máš pravdu, tady jsem „ujel“. Ve starých rozvodech u sítí TN-C se používal (a to stále existuje) vodič PEN (zastarale nulák), který sdružoval funkci středního (pracovního) vodiče i funkci ochrannou. Barva tohoto vodiče by měla být zelenožlutá. Zásuvkové obvody měly dva vodiče. PEN se připojoval nejdřív na ochranný kolík a pak až na dutinku. Dnes v síti TN-S jsou pro obě funkce samostatné vodiče PE a N a zásuvkový obvod je trojvodičový.

Edison

Keplere, já teda dělám s dost silnými napětími jak AC, tak DC (řádově stovky volíků a tisíce ampérů). Ale s tou definicí „zabíjením a oživováním“… to se mi líbí… 😁

Kepler

Jo, já mám nejraději ty adaptéry na 12 V. Třeba pro LED pásky do 2 A. Nezabije tě to ani v mokrém prostředí a svítí to jak cyp.

Edison

No.. tak to by tramvaj asi fak neutáhlo… 😁

orestez

Aspoň zde zůstala sranda