Avatar uživatele

Jak vypadá správná citace legislativy?

Dobrý den,
chci se zeptat, jak vypadá správná citace legislativy. Může vypadat následovně?
Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.Děkuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Projděte si informace (autorka Mgr. Alena Doláková) "Citace legislativních dokumentů" dovíte se, jak máte zákony citovat.

http://ciks.vse.cz/…

"Citování zákonů a ostatních legislativních dokumentů není vázáno normou ČSN ISO 690, byť na základě jejích pravidel lze dané zákony ocitovat například:

Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách). In: Sbírka zákonů. 22. 4. 1998. ISSN 1211-1244.

ČESKO. Zákon č. 106 ze dne 11. května 1999 o svobodném přístupu k informacím. In: Sbírka zákonů České republiky. 1999, částka 39, s. 2578-2582. Dostupný také z: http://www.mvcr.cz/…

Pravidla pro citování legislativních dokumentů udávají Legislativní pravidla vlády. Tato pravidla jsou podle čl. 1 odst. a) a c) určena pro „postup ministerstev a jiných úředních orgánů státní správy při tvorbě a projednání připravovaných právních předpisů a požadavky týkající se obsahu a formy připravovaných právních předpisů.“

Tato pravidla se využívají i pro citování legislativních dokumentů při tvorbě jiných dokumentů."

atd.

Doplňuji:
V článku najdete upozornění.

" POZOR

Nikdy se nepíše:
- „podle předchozího odstavce“
- „§§“ (pro označení více paragrafů) "

více diskuse

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jak už Vám odpověděla Annas,
není citování zákonů vázáno normou.
Proto doporučím dohodnout se s vedoucím práce
(každá škola může trochu jiné požadavky).

–––
Dva paragrafy "§§" se používají v neoficiálním projevu.
Pokud Vám tady budu odpovídat na nějakou otázku
a budu chtít přidat odkaz na zákon, mohu jej takto uvést.

Do seminární, ročníkové, bakalářské nebo
diplomové práce ale takto uvést nemůžete.


Avatar uživatele
Pokročilý

K poznámce Emefej, "... Sb. ..." znamená sbírku zákonů ČR, takže ta citace je v pořádku, jinak není třeba psát "název" zákona: "...o integrovaném záchranném..."

Pokud ale chceš citovat konkrétní ustanovení (paragraf), pak se píše: "ust. § 5 zákona č. ..."

Pokud chceš citovat více ustanovení najednou téhož zákona, pak je to: "ust. (ustanovení) §§ (skutečně tam jsou dva, znamená to "paragrafů") 88-90 zákona č. ..."

Jestli to máš ale na diplomku, každej učitel to chce trochu jinak, každej totiž vyrůstal v době jinýho zvyku a norem, takže já to dělal tak, že sem se podíval na už obhájený DP u téhož kantora, který byly bez výhrad vůči formálním náležitostem.


Avatar uživatele
Stříbrný

Třeba takhle:

§ 205 odst. 1 písm. b),d), odst. 2,3 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku.

(možná to není úplně cajk, ale takhle cituju já v práci a nikdo si ještě nestěžoval)

To "ve znění pozdějších předpisů" je tam podle mě zbytečné. To má reflektovat skutečnost, že od data platnosti zákona došlo k několika novelizacím, takže zákon má již poněkud jiné znění, než když ho pouštěli do světa jako novinku..
Myslím, že pokud cituju zákon, uvádím tím samosebou znění účinné v době sepisování dokumentu. Pokud bych měl na mysli jiné než současné znění, napsal bych tam na konec např. " ...ve znění účinném ke 12.3.2013"
U některých zákonů se používají dva názvy kratší a delší např. zákon č. 218/2003 Sb. se jmenuje "Zákon o odpovědnosti mládeže za protiprávní činy a o soudnictví ve věcech mládeže a o změně některých zákonů (zákon o soudnictví ve věcech mládeže)".
Myslím si že v psaném textu by stačilo uvést číslo a ten kratší název ze závorky. To "o změně některých zákonů" už je taky nadbytečné uvádět. Jen to komplikuje čtení textu. Spousta zákonů mění nebo ruší nějaké jiné zákony a ve skutečnosti to čtenáře nezajímá.
Doplňuji:
Mimochodem: Příklad citace, který jsem uvedl je kvalifikace přečinu krádeže, která by mohla proběhnout tak, že vám někdo vypáčí dveře od bytu, vleze k vám do ložnice, když spíte a z pod polštáře na němž máte hlavu, vám vytáhne šrajtofli s 60000 Kč, přičemž to spáchal, přestože byl za něco podobného předloni potrestán.

To jen tak pro zajímavost :-)


Avatar uživatele
Stříbrný

Podle ISO 690 musí být u citačního záznamu legislativní normy uvedena i země vydání.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele

anonym

Super, díky moc!

Kdybych měla např. 328/2001 Vyhláška Ministerstva vnitra ze dne 5. září 2001 o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému?

Citace bude vypadat následovně?

ČESKO: Vyhláška MV č. 328 ze dne 5. září 2001 o některých podrobnostech zabezpečení integrovaného záchranného systému. In: Sbírka zákonů České Republiky. 2001.

 

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2597
Zlatý Drap 1748
Zlatý quentos 1269
Zlatý ivzez 756
Zlatý mosoj 660
Zlatý gecco 618
Zlatý led 582
Zlatý hanulka11 566
Zlatý marci1 542
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.