Pavel1212

Jak vyměnit struny ke kytaře?

Potřebuju poradit, protože nevím jak začít, jestli u kobylky či hlavy kytary a taky moc nevím jak to „zauzlovat“. Rady na googlu moc nechápu, díky.

Nejlepší odpověď
JayDee446

Musíš začít u kolíčků. Nejdříve povol strunu (jakoby jí laď dolů, na nižší tóny) a kruť tím kolíčkem fakt dlouho, dokud struna úplně nepovolí a nepůjde vymotat z kolíčku, co máš na hlavě. potom budeš mít strunu už jen na kobylce, tu jednoduše vyndáš (struna tam není nijak přivázána, drží tlakem utažení na kolíčku. Zapamatuj si, jak je tam struna dána a až budeš mít všechny vyndané, začni nandavat nové. Vezmi novou strunu, provleč jí kobylkou až do konce, nandej na nultý pražec. „Namiř“ si dírkou v kolíčku (případně příčky, nespecifikoval jsi druh) směrem ke kobylce a strunu protáhni skrz. Teď strunu párkrát omotej kolem kolíčku (u nejtenčích tak 8–10×, u nejsilnějších 3–4× stačí) a znovu provlékni. Potom začni točit tak, aby se struna natáčela směrem ven z hlavy (nevím teď, jak to popsat, ale struna musí být natočena tak, aby vedla z kolíčku co nejrovněji ke krku.) a toč, toč, toč… (ale bacha na to, aby struna nepraskla, to se stává hodně často – přestaň, až uvidíš, že struna drží a už se nebude povolovat) Takhle to udělej s každou strunou. Až si budeš 100% jistý, že všechny struny drží, odštípni štípacími kleštěmi konce strun, které čouhají z hlavy (někdo to tam nechává a považuje za stylové, já nevím – vím jen, že to je dost nebezpečné a píchnout strunou do oka se nechci) Pro doladění použij ladičku a počítej s tím, že pár dní budeš ladit často, poněvadž se budou struny „usazovat“. Tak hodně štěstí a málo propíchnutých bříšek prstů (já jsem na to – s mojí šikovností – expert :))

Zdroj: Vlastní zkušenost z boje plného pořezaných prstů a sprostých slov