Avatar uživatele
Bronzový

Jak vojáci při válkách na Balkáně odlišovali srbské, chorvatské a bosenské civilisty?

Doplňuji:
Fakt nevíte?. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Nechápu ve který válce. Při druhý světový to bylo království Srbů, Chorvatů a Slovinců, který okupovalo Německo. Josip Broz Tito organizoval komunistický odpor a potom se z toho stala Jugoslávie. Jinak je možno je odlišovat řečí, kdy řeč Dalmatinců (Makarska, Split) je odlišná od Istrie (Zagreb). Bosenci mluví taky trochu jinak a hlavně to byly muslimové. Srbové mluví taky jinak a třeba ještě používají jinou abecedu. Jestli myslíš jak je odlišovali na první pohled, tak třeba tak, že se moc necestovalo, byly rádi, jestli doma měli kozu, autem rozhodně na dovolenou nejezdili, takže všichni byli tam, odkud pocházeli. Možná to ještě šlo podle oblečení, kvůli kultuře (katolící x muslimové)


Avatar uživatele
Registrovaný

Pokud měl proběhnout nějaký odsun dané menšiny (Chorvati, Bosňáci, Albánci...) z nějakého území, většinou nějaké vesnice, tak si lidi malovali na domy kříže, aby jednak usnadnili vojákům rozlišování a jednak aby se třeba nestalo, že uprostřed noci do domu pravoslavných vpadne srbská četa.

Chorvati si například věšeli vlajky za okna či z balkonů, malovali písmena U (Ustaše) nebo postačila červenobílá "šachovnice", vlastně ze stejného důvodu.

Bosňáka člověk poznal téměř na první pohled, má blíž k Turkovi, než ke Slovanovi, tzn. že ženy nosily hidžáby nebo často jako šperk půlměsíce, muži pak chodili s kratším plnovousem ála "bin Ládin", ale tohle byly spíš stereotypy, poznalo se to i podle jmen a příjmení : např. Hašim Izetbegović, Faruk Šurković, Arat Mahometović už při prvním obeznámení nepůsobí přirozeně slovansky - lidé měli povinnost nosit doklady, aby se zamezilo zatčení či transportu nesprávných osob nebo prostě "zabezpečení" menšin UNPROFORem.

Srbové nosili křížky (ne latinské jako Chorvati, my pravoslavní máme trochu jiný kříž rozpoznatelný na první pohled : ☦ ) a často se zdravili pozdravem zvaným "tri prsta", kdy se v podstatě ukazuje znamení vítězství ale palec je natažen a ne sevřen, jako by se ukazoval počet 3. Platí to samé, jako u ostatních, platila povinnost nosit doklady, takže při prvním kontrolním stanovišti vojáci zastavili civilisty a zkontrolovali je.

Vypadá to možná jednoduše, ale tohle byly uvedeny pouze hlavní rozlišovací znaky, stejně jako Čech = ateista, Polák = křesťan a podobně, takže je to potřeba brát s menším nadhledem.

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3923
Zlatý Drap 2394
Zlatý led 1692
Zlatý marci1 1320
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 988
Zlatý mosoj 867
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.