jjj123456789

Jak vojáci při válkách na Balkáně odlišovali srbské, chorvatské a bosenské civilisty?

Doplňuji:
Fakt nevíte?......­.............­.........

Odpovědi
Zaibatsu

Nechápu ve který válce. Při druhý světový to bylo království Srbů, Chorvatů a Slovinců, který okupovalo Německo. Josip Broz Tito organizoval komunistický odpor a potom se z toho stala Jugoslávie. Jinak je možno je odlišovat řečí, kdy řeč Dalmatinců (Makarska, Split) je odlišná od Istrie (Zagreb). Bosenci mluví taky trochu jinak a hlavně to byly muslimové. Srbové mluví taky jinak a třeba ještě používají jinou abecedu. Jestli myslíš jak je odlišovali na první pohled, tak třeba tak, že se moc necestovalo, byly rádi, jestli doma měli kozu, autem rozhodně na dovolenou nejezdili, takže všichni byli tam, odkud pocházeli. Možná to ještě šlo podle oblečení, kvůli kultuře (katolící x muslimové)

Remove_Kebab

Pokud měl proběhnout nějaký odsun dané menšiny (Chorvati, Bosňáci, Albánci…) z nějakého území, většinou nějaké vesnice, tak si lidi malovali na domy kříže, aby jednak usnadnili vojákům rozlišování a jednak aby se třeba nestalo, že uprostřed noci do domu pravoslavných vpadne srbská četa.

Chorvati si například věšeli vlajky za okna či z balkonů, malovali písmena U (Ustaše) nebo postačila červenobílá „šachovnice“, vlastně ze stejného důvodu.

Bosňáka člověk poznal téměř na první pohled, má blíž k Turkovi, než ke Slovanovi, tzn. že ženy nosily hidžáby nebo často jako šperk půlměsíce, muži pak chodili s kratším plnovousem ála „bin Ládin“, ale tohle byly spíš stereotypy, poznalo se to i podle jmen a příjmení : např. Hašim Izetbegović, Faruk Šurković, Arat Mahometović už při prvním obeznámení nepůsobí přirozeně slovansky – lidé měli povinnost nosit doklady, aby se zamezilo zatčení či transportu nesprávných osob nebo prostě „zabezpečení“ menšin UNPROFORem.

Srbové nosili křížky (ne latinské jako Chorvati, my pravoslavní máme trochu jiný kříž rozpoznatelný na první pohled : ☦ ) a často se zdravili pozdravem zvaným „tri prsta“, kdy se v podstatě ukazuje znamení vítězství ale palec je natažen a ne sevřen, jako by se ukazoval počet 3. Platí to samé, jako u ostatních, platila povinnost nosit doklady, takže při prvním kontrolním stanovišti vojáci zastavili civilisty a zkontrolovali je.

Vypadá to možná jednoduše, ale tohle byly uvedeny pouze hlavní rozlišovací znaky, stejně jako Čech = ateista, Polák = křesťan a podobně, takže je to potřeba brát s menším nadhledem.