Avatar uživatele
Bronzový

Jak vnikl název hlavního města české republiky Praha?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

V nejstarších záznamech, které máme, se o Praze ještě nemluví. Hovoří se o městě "jež slove Mezigrady", což znamená Mezihradí.
Tento název přesně vystihuje polohu městského osídlení mezi oběma hrady. Název Praha náležel od 10. do konce 12. století jen Hradu. Jeho jméno převzalo postupně i osídlení rozložené po obou březích Vltavy. Původně se tu říkalo jen pražské podhradí a pražské město, teprve potom Praha.

Název Praha, vlastně Praga, se poprvé objevuje ve zprávě Ibráhíma ibn Jákúba z roku 965. Původní zpráva není k dispozici, zachovaly se z ní jen výpisy z pozdějších dob. A jak tedy ten název vlastně vznikl?

Dávná pověst s věštbou kněžny Libuše to má jednoduché. Letopisec Kosmas v Kronice české píše: "Jděte a najdete tam muže, jak teše práh." Jenomže to je právě jen a jen pověst. Vědci odvozovali jméno Praha zprvu od prahů v řece, t.j. peřejí, avšak řeka tekla v pražské oblasti celkem poklidně a peřeje tu nikdy nebyly. Jiní poukazovali při výkladu starého názvu na trámy čili prahy dřevěného mostu přes Vltavu, nebo na prahy, čili hatě, zpevňující brod.

Podle dalších byly tyto prahy - peřeje, či vodopády - na potoce Brusnici, který tekl Jelením příkopem a vytvářel prý vodopády někde pod dnešní Daliborkou.

Jiný výklad upozorňuje na nálezy hliněných pražnic, na nichž se peklo obilí - pšeničná a žitná mouka. A té se říkalo praga, staročesky prha. Pozdější výklad vysvětloval jméno města od umělého vypálení - vypražení lesa. Ale zdá se, že jméno měl nejdřív hrad či hradiště podle hradčanského hřbetu, na jehož nezarostlé a sluncem vypálené břidlici, čili na "prazě", první hradiště vzniklo.

Město, které pak pod ním vyrostlo už toto jméno jen přejalo. To je výklad nejpravděpodobnější.

Zdroj: http://www.ontola.com/cs/jak-v znikl-nazev-praha

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3815
Zlatý Drap 2281
Zlatý led 1646
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 866
Zlatý mosoj 845
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.