xiperio

Jak to, že Rakousko nebylo po 2. světové válce připojeno k bloku SSSR?

Vídeň taky osvobodila Rudá armáda, jako nás. A při tom Rakousko nebylo připojeno následně do východního bloku. Zůstalo neutrální. Kdo o tom rozhodl? Nebo ho Stalin nechtěl? Nebo to bylo na žádost Rakouska? Mohli jsme i my mít statut jako Rakousko?

Nejlepší odpověď
Speed77

Tahle smlouva, tohle rozhodnutí:
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rakousk%C3%A1_st%­C3%A1tn%C3%AD_smlou­va
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Okupa%C4%8Dn%C3­%AD_z%C3%B3ny_Ra­kouska
Rakousko stejně jako Německo bylo Spojenci rozděleno do několika oblastí. Ale jim se podařilo zůstat samostatní a neutrální.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Rakousko#/me­dia/Soubor:Au­stria_1945-55.svg

„Po pádu nacistické moci bylo Rakousko podobně jako Německo obsazeno Spojenci a rozděleno do okupačních zón. Plnou suverenitu Rakousko získalo zpět až roku 1955, kdy byla podepsána mezi zástupci Rakouska a Spojenců státní smlouva. Poté došlo k definitivnímu stažení všech cizích armád. Ačkoliv se na osvobození Rakouska a hlavního města Vídně podílela Rudá armáda, dokázali rakouští politikové při vyjednávání využít příznivé situace a vyhlášením trvalé neutrality zajistit své zemi svobodu a nezávislost.[20] Pomohlo jim také to, že v parlamentních volbách v letech 1945, 1949 a 1953 získali rakouští komunisté pouze kolem 5 % hlasů. Rakousko se tak nezařadilo do východního bloku, což umožnilo jeho pozoruhodný hospodářský vzestup a prosperitu.

Podle státní smlouvy z roku 1955 je Rakousko od zpětného získání suverenity neutrální zemí, není a nemůže být členem Severoatlantické aliance.[21] Přesto se začlenilo do západních nevojenských struktur, mj. vstoupilo v roce 1995 do Evropské unie.”

Další odpovědi
Pepa25

Rakousko nejprve sdílelo osud Německa: bylo rozděleno do 4 okupačních zón. Ani Východ ani Západ se nechtěl stáhnout (na rozdíl od ČSR západní mocnosti osvobodili větší část území) ale ani nechtěli opakování vzniku SRN a NDR. Takže status quo byl udržen až do r. 1955, kdy za Chruščovova tání souhlasili s ukončením okupace výměnou za neutralitu. Samozřejmě v tom byli hodně aktivní sami Rakušané.

led

RakúskA republika nebola útočníkom. Bol to samostatný štát politickovojenskou silou pričlenený k Veľkonemeckej ríši. Po vojne bolo Rakúsko obnovené ako samostatný štát pod podmienkou neutrality. Viac rozpisuje Pepa25 vo svojej odpovedi.
Podobne bolo aj s Fínskom, ktorému sa po skončení 2.svetovej vojny vrátila samostatnosť.

Drap

Tak rozhodly mocnosti na Jaltě
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Jaltsk%C3%A1_kon­ference

hapiky

Šťastná to země, neboť kam vstoupila rudá noha, tam potopa a bezpráví.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

xiperio

No holt měli štěstí…

Speed77

Drap, nerozhodly. O tom se rozhodovalo až později.