Klára K.

Jak to, že někteří super hrdinové (např. Batman) se v česku vyslovují „betmen“ a jiní (Superman) tak, jak se píšou?

Třeba ten Superman by se měl vlastně správně vyslovovat „suprmen“ tak jak to, že se vyslovuje tak, jak se píše?
Nemluvě a Spidermanovi, čili Spajdrmenovi…

Nejlepší odpověď
bolak

Podle mě je to hlavně proto že čeština zná spoustu výrazů který začínají na „super…“, a vyslovujeme je jednoduše"super…"

super
superagent
superagentuv
superaudit
superausteniticky
supercastice
superdividenda
superdlouhy
superdotace
superduplexni
superexcitace
superferiticky
superfinisovaci
superfinisovani
superfinisovany
superfinisovat
superfosfat
supergalaxie
supergravitace
supergravitacni
superheterodyn
superhet
superhit
superhmotny
superhvezda
superchromaticky
superchromatictejsi
superintelekt
superintendant
superintendantuv
superinvestice
superiorni
superkategorie
superkoalice
superkontrakt
superlativ
superlativni
supermancin
supermanka
superman
supermanuv
supermarket
supermartensiticky
supermasivni
supermodelcin
supermodelka
supermoderni
supermolekularni
supernabidka
supernizky
supernova
supernovy
supernulovy
superobri
superokno
superorganismus
superosobnost
superostry
superoxid
superparlament
superplasticita
superplasticky
superplastictejsi
superpocitacovy
superpocitac
superpozice
superpozicni
superpresny
superrychly
superserver
superskalarni
superslitina
supersonicky
superstat
superstruktura
supersymetricky
supersymetrie
superspicka
supertalent
supertalentuv
supertrida
superuzivatelcin
superuzivatelka
superuzivatel
superuzivateluv
supervelmocich
supervelmocim
supervelmoc
supervize
supervizor

Stejně tak zná čeština spoustu slov který končí na „man“ a stejně tak se vyslovují:

apartman
ataman
barman
dobrman

nebo výrazy či příjmení přejaté z němčiny:
Fleischmann
Grossmann
Harmann
Bergmann

Takže to bude nejspíš tak, že si to česká hlava spojí dohromady, případně přetvoří tak jak jí to jde na jazyk nejlépe, vzhledem k těm stovkám podobných slov které čeština zná a používá denně. Prostě toho co je super zná čeština rozhodně víc než toho co je bat. A taky bych řekl, že batman se k české veřejnosti vloudil podstatně později než superman, a v tý době už spousta lidí tak nějak tušila že se při anglickejch výrazech jinak kroutí huba, viz cédéčko a dývýdýčko.

Doplňuji:
Ale není to na 100%, to si jen myslím, aby bylo jasno. Jak říká toandrejbabis, je to čistě jen moje hypofýza.

Další odpovědi
Prochellie

No protože „Batman“ zní divně a „Suprmen“ taky nezní zrovna dobře :DD prostě se to dotváří do češtiny aby to znělo co nejlépe ;)

andrejbabis

Slovo super vyslovujeme po česku, tzn „super“, ne „sjůpr“. Takže je tak nějak přirozené použít českou výslovnost i v druhé části slova.

Ale to je jenom hypotéza, může to být úplně jinak.