VampGirl

Jak to vlastně vypadá nebo co se člověku stane, když se strhá?

Říká se třeba: Nenos to, nebo se strhneš. Co to vlastně je, když se člověk strhá? Nebo jsem to slyšela i v souvislosti s koňmi, že se strhali.

Nejlepší odpověď
annas

Původní užití u zvířete.
Když je kůň ztrhaný = přílišnou námahou, případně násilím zničený, je mu ublíženo, je zchvácený.

U člověka – ztrhat prací je expresívní výraz pro zničení se přílišnou námahou, ublížení si, vyčerpání, člověk je unavený, zmožený. Tedy stejně jako u koní, ale člověk si to zpoavidla zaviní sám, přecení své síly.

Rozdíl mezi slovesy strhnout – trhnutím odstranit, prudce sundat apod. x ztrhnout – viz význam.

Další odpovědi
dědapetr

Lidově to znamená,natáhnout si svalstvo a to je záležitost dost bolestivá,někdy doprovázená průjmy.

aloevera5

Já si myslím, že je to udělat si kýlu nebo náběh na kýlu. Povolení svalů – výhřezu. Kýly vznikají na místech snížené odolnosti břišní stěny.

venkovan

Dejte vědět – vezmu vás do práce na jeden den. Když domu polezete po čtyřech a špinavá padnete do postele protože i na to umytí nebudete mít sílu, tak to je přesně ten moment „strhnutí“.
Jinými slovy přetažení fyzických i psychických sil za hranice běžné rychlé obnovy sil.