Dismas

Jak to měl Antoine de Saint-Exupéry s vírou v Boha?

Napadlo mě to při četbě Malého prince. Napsal tam: „Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.“

Nejlepší odpověď
annas

Není snadné odpovědět.

Exupéry se zamýšlí nad vztahem k Bohu, některé jeho názory jsou rozporuplné, důkazem jeho uvažování.

Svědčí o tom jeho nedokončený román Citadela.

Jde o jakési úvahy. Hledání Boha je rozdílné od hledání víry, tedy hledání souvislostí a vztahů v lidském světě.

V určitých pasážích zdůrazňuje duchovní vztah, kterým by se měl věřící člověk řídit ve svém vztahu k Bohu. Ano. „Láska k Bohu je modlitbou a modlitba je nadějí a proto víra v Boha, je vírou k lásce a tedy i vírou k naději.“ Každý má nějakou víru.

Bůh je něco, k čemu by se měl každý člověk snažit směřovat. Bůh je smyslem všech věci, k bohu se člověk přibližuje svou každodenní prací a činy, v nichž se projevuje pokora a láska.

V každém člověku sídlí Bůh, i když si to vždy dotyčný nezaslouží. Ale každý člověk by měl vzbuzovat úctu, chovat se slušně, aby si zasloužil úctu Boha.

Navazuje na některé myšlenky z Prince, např. citát, který jste uvedl. .

Člověk by se měl rozhodovat srdcem, jde tedy o vnitřní poctit, přeneseně nejvyšší hodnotu, kterou člověk uznává a je jeho „Bohem“.

Vztah vyjadřuje takto:
Bůh – láska – člověk – svět; citadela – tajemství – hledání –srdce.

„Bůh je pravdivý stejně jako strom, jenom je mnohem těžší ho poznat.“
"Poušť je krásná právě tím, že někde skrývá studnu.“
„Člověk vnímá jen ten svět, který nosí v sobě.“

http://azcita­ty.cz/citaty/an­toine-de-saint-exupery/#ixzz4A8NXdDSB

Vl. četba, net

Další odpovědi
marci1

Odpovím jeho citátem:„Bůh je pravdivý, ale stvořený možná námi.“

  • Antoine de Saint-Exupéry

Roman71

Možná věřil v existenci Boha, ale nejspíš neznal verš z Jeremjáše 17:9..

„Lidské srdce je ze všeho nejzrádnější, je nenapravitelné – kdo mu rozumí?“
(Bible21)

Zdroj: http://www.bi­ble21.cz/onli­ne#jeremias/17/9

Kepler

Myslím, že mu nějaký Bůh byl celkem volný. Těsně před tím, než havaroval, byl plný děsu a neuměl nic ovlivnit. Jeho smrt mu závidím.