Makyna999

Jak to chodí na psích výstavách?

Chtěla bych se zeptat jak to chodí na psích výstavách.Mám sibiřského huskyho a chci vědět všechno:jak ho připravit doma,jaké vybavení si mám vzít s sebou,co se ode mě bude očekávat ,co všechno musí můj pes splnit atd…Prosím o radu někoho zkušenějšího,abyla bych vděčná za všechny detaily ohledně výstavy :) Děkuji předem za odpověď
Doplňuji:
+Co budu potřebovat při registraci psa

Nejlepší odpověď
anonym

Především si zjisti vhodnou výstavu.
Není zrovna taktické (a levné) přihlásit nezkušeného psa (a nezkušenou majitelku)
na výstavu vyššího typu. Doporučovala bych tedy nějakou oblastní výstavu.
V přihlášce jsou uvedené propozice. Podle věku, který bude mít pes dosažený
v den konání výstavy, přihlaš psa do správné třídy.
V propozicích máš uvedený čas, kdy je areál výstaviště otevřen, projdeš veterinární prohlídkou (předložíš očkovací průkaz) a vyhledáš si kruh, ve kterém
je tvoje plemeno a třída vystavována. V propozicích je uveden čas zahájení posuzování a zpravidla na tabuli u kruhu je bližší časový harmonogram.
Průběžně pozoruj tempo posuzování ať neprošvihneš „svůj“ nástup. Při vstupu
do kruhu sleduj pokyny vedoucího kruhu. Posuzovatel ti také řekne co a jak nebo okoukáš chování podle ostatních vystavujících ve stejné třídě. Důležité je dodržovat rozestupy aby nedošlo k případnému kontaktu psů. Pokud obdržíš nějaký titul, zpravidla musíš čekat na předání „trofeje“ a přehlídku vítězů.
S sebou budeš potřebovat hlavně ještě jednu osobu, protože na psích výstavách je velmi náročné vše zvládnout v jedné osobě . Nedošla by sis ani na WC, musela bys s sebou stále všude psa vodit, stále všechno s sebou nosit atd.
Vezmi si s sebou alespoň nějakou deku (nejlepší je rovnou výstavní klec,
ale pokud se vystavování nebudeš věnovat, nemá její pořízení smysl), výstavní vodítko, pro jistotu náhubek (nevíš co se může stát a jak bude pes reagovat
na výstavní ruch), misky na vodu a krmivo, lahev s vodou, krmivo, hygienické potřeby (kartáče, hadry atd.). Doklady: vstupní list nebo doklad o zaplacení výstavního poplatku, Průkaz původu psa, očkovací průkaz.
Doprovod psa by
si s sebou měl vzít alespoň nějaké jednoduché kempinkové sezení a občerstvení. Protože já vystavuji obří plemena, tak psi jdou po svých a mně se osvědčil jakýsi batoh
na záda, jehož konstrukce se po rozložení přemění v pohodlné křesílko s mnoha kapsami. Takže jdu, na zádech nesu vše potřebné a mám volné ruce k vedení psa (psů). U kruhu si zjistím vše potřebné, „utábořím“ se někde výhodně (abych viděla na dění v kruhu) , postarám se o psa a potom už jen čekám, setkávám se
se známými , venčím a připravuji psa atd.
Psí výstavy jsou zvláštní svět, někdo jim podlehne jako droze a někdo je nesnáší.
V každém případě bych doporučila vzít na nějakou psí výstavu (nebo cvičiště) psa napřed jen jako diváka.
Pokud budeš potřebovat něco konkrétního, napiš zprávu, ráda ti ve všem poradím (pokud budu vědět). Klidně požádej
o umožnění kontaktu.

Nejvyšší (doposud 😁 ) umístění mého psa bylo 2.místo na Světové výstavě
v Německu , kdy jsem titul obdržela za psa svého chovu a od posuzovatele
ze země původu psa a v poměrně silné početní konkurenci.Titulů
z mezinárodních, národních, klubových a speciálních výstav těch je opravdu hodně, ale není to to nejdůležitější. Jsou psi, které výstavy baví a rádi se zůčastňují toho společenského ruchu, jiným to způsobuje stres a takové je lepší netrápit.
Za několik desetiletí chovatelské
a výstavní praxe se už nějaký ten úspěch najde, ale je to nesmírně finančně
a časově náročné.