brundybar

Jak správně zapojit elektrickou troubu Elektrolux EKC 513516X?

Jak správně zapojit el.troubu elektrolux EKC 513516X dekuji
Upozornění

Pozdrav je slušnost, ale do otázky nepatří. Pozdravit i poděkovat ostatním uživatelům můžete v poli pro doplnění otázky.

Mám připojit 5 drátů černý,hnědý,še­dý,modrý,zele­nožlutí a 3 propojky

Nejlepší odpověď
Mc Merkurion

… no, když se takto ptáš, tak si raději zavolej elektrikáře …

Další odpovědi
orwell

Je třeba si uvědomit, že připojení takového spotřebiče k bytové instalační síti může provádět pouze osoba s příslušnou elektrotechnickou kvalifikací dle vyhl. 50/78 sb. Dřív to bylo i podmínkou platnosti záruky, možná to tak je dosud. Jde o razítko a podpis oprávněné osoby, resp. firmy. Viz https://data.e-manual.eu/sk/nahlad-navodu-na-pouzitie-zadarmo-102914/sporak-electrolux-ekc513516x/strana-1.html
Součástí dokumentace bývalo dříve schéma zapojení sporáku i s připojovací lištou a způsoby připojení v různých případech dle druhu rozvodu v domě (bytu).
Pokud se jedná o trojfázový 5ti vodičový rozvod, pak jednotlivé fázové vodiče se označují dle normy L1, L2, L3 (černá, hnědá a šedá barva izolace), střední pracovní vodič – dříve nazývaný nulák – N (modrá barva izolace) a ochranný vodič PE (žlutozelená barva izolace). Nejdůležitější z hlediska bezpečnosti je připojení vodiče PE ke kostře spotřebiče, tj. ke svorce ozn. „stromečkem“ v kroužku. Propojky nejsou v tomto případě potřeba. Takže fázové vodiče (černý, hnědý, šedý) přijdou pod šroubky ozn. L1, L2, L3 (jsou-li označeny na liště či v dokumentaci), střední vodič (modrý) pod šroubek ozn. písmenem N a ochranný žlutozelený pod šroubek PE.
Propojky slouží v případech, kdy je třeba sporák připojit např. k jednofázové síti, kde je sloučená funkce středního a ochranného vodiče a takový vodič se označuje PEN. Pak se propojí svorky N a PE jednou z propojek a pod šroubek označený PE přijde zmíněný vodič PEN. Zbývající dvě propojky by v tomto případě sloužily k propojení svorek L1 – L2 a L2 – L3 a k jedné z nich (zpravidla L1) se připojí přívodní fáze. To se tě ale netýká. Jedná se o staré bytové jednofázové dvouvodičové rozvody. Zde by navíc musel být přívod ke sporáku dostatečně dimenzován průřezově a jištěn alespoň 35A pojistkou či jističem. Jsou i další varianty, které zde nebudu rozebírat.
Další věc je, jak máš v bytě rozděleny ostatní spotřebiče na jednotlivé fáze. Mohlo by se totiž stát, že v případě zapnutí elektrického akumulačního ohřívače vody (signálem HDO) při vaření či pečení na sporáku, dojde k vypadnutí jističe v bytovém rozvaděči a jsi bez proudu. Takže se vyplatí mít povědomost o zatížení jednotlivých fází a zapojit to tak, aby se některá „neflákala“ a jiná se z toho nepo.....

Funna

co to je tři propojky?
sporák máš trojfázový na 400V, to se na jednu fázi 230 V (tři dráty) připopuje blbě…lépe řečeno to nejde…
černý hnědý šedý jsou fáze, modrý středn a zelenožlutý je ochraný…

mosoj

Propojkami se zajišťuje rovnoměrné zatížení všech tří fází. Pravděpodobně se jimi dá zajistit i připojení na jednu fázi, nicméně ta fáze bude zřejmě přetížená jak po stránce vedení tak jističe. Toto není práce pro laika!

autacek

Důrazně doporučuji zavolat k tomu elekrikáře a hlavně i jemu se podívat do návodu!!! Bohužel řada výrobců používá klasicky značenou kabeláž (tři fáze černá, hnědá, šedá), modrý nulák a žluto zelená zem, ale prakticky to tak zapojeno občas není, využívají se jen dvě fáze a dva nuláky, plus zem. Propojky tam jsou zpravidla pro jednofázové zapojení, nebo jiné rozčlenění fází.