Vetinari

Jak správně cvičit Pět Tibeťanů?

Dobrý den, už asi 2 měsíce cvičím každý den Pět Tibeťanů. Víceméně jsem od začátku cvičila 21× opakování a nemám s tím potíže. Akorát stále váhám u 2. ritu, jak jej správně cvičit. V knížce je uvedeno, že se zvedá hlava k trupu a nohy současně nahoru, ale přitom na obrázku je zvednutá pouze hlava a nohy jsou zvednuté až u druhého kroku. Podle obrázku bych tedy měla nejdřív přitáhnout hlavu k hrudníku a pak až teprve zvednout nohy do výšky, zatímco dle textu současně. Na videích je to tak 50/50. Tak nevím, jak to správně odcvičit. Prosím, kdo máte zkušenosti a cvičíte již déle, jak se to má správně cvičit. Navíc pořád čekám na ten příval energie a připadá mi, že jsem spíš ještě více unavená.

Nejlepší odpověď
annas

Cvičila jsem TIbeťany každí ráno a několik roků. Ale musela jsem vynechat první cvik kvůli závratím. Jenže jsem skončila se cvičením z prostého důvodu.

Prováděla jsem TIbeťrany nalačno. Někde jsem četla nebo slyšele v rozhlase, , že to není u žádného cvičené správné, zvyšuje se totiž hladina cukru a tím vzniká únava.. S plným žaludkem jto není rovněž správné. Já se nemohla rozhýbat. Když jsem si vzaal třeba sušenku nebo ovesnou tyčinku, zase jsem neměla hlad..

Mám knížku, ale zařadila jsem ji mezi nepoužívané, nemohu najít. Věřím víc knižnínmu zdroji. Mrkla jsem se ale na Wiki. Druhý cvik jsem dělala tak, je předváděný. .
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/P%C4%9Bt_­tibe%C5%A5an%C­5%AF

Další odpovědi
quentos

Vždycky jsem druhý ritus dělával tak, že jsem zvedal nejprve hlavu a pak nohy. Jenže po cca deseti letech jsem zjistil, že mi druhý ritus nedělá dobře na záda – od té doby ho prostě vynechávám. Koneckonců je to v knize tak napsané – nedělá-li nám některý z ritů dobře, prostě ho vynechejme. I čtyři (prý ba i jeden) rity, jsou-li prováděný pravidelně, prokáží stejnou službu.
Energii mi cviky dodaly vždycky, ale maminka se prý kdesi dozvěděla, že první ritus mají ženy dělat opačně (tedy v protisměru hodinových ručiček). V tom je možná u vás ten problém – opačná spirála energii naopak vybíjí. V knize to prý není uvedeno proto, že to bylo cvičení pro mnichy – tedy pro muže. Tato informace je bez záruky, ale viděl jsem již minimálně dvě ženy se podle tohoto při cvičení Tibeťanů řídit.

Doplňuji:
jenom jestli není ten problém v té příliš velké náloži – 21 od každého, tedy 84 celkem plus první ritus, to je docela zabíračka. Ne nadarmo v knize radí začít na třech a postupně každý týden o dva od každého zvyšovat, dokud se nedostaneme na 21.