anonym010

Jak správně argumentovat?

Zdravím! Zajímám se o osobní rozvoj a chtěl bych se naučit správné argumentaci. Když normálně argumentuji s lidmi, tak se snažím je respektovat, prosazovat své názory, zůstat klidný, dávat argumenty co nejpřesněji, ale zároveň co nejdetailněji, přiznat svou vlastní chybu a také se snažím ukončit hádku až v momentě, kdy dojde k přijetí mého názoru (jsem si jist, že mám správný názor) nebo dojde ke kompromisu (myslím si, že mám správný názor. Pokud dojde na hádku, tak už jsem k lidem prostě arogantnější, i když v menším měřítku, než oni vůči mě. Pokud mě i urážejí, tak se to snažím buďto zveličovat nebo vyvrátit, samozřejmě s humorem. Ještě přidávám rychlý příklad hádky.

Já: Řekl bych, že by ses neměl tolik učit na ten test. Tolik informací tam určitě nebude vyžadováno.
Protivník: Ale říkali nám, že se máme učit všechno.
Já: To máš pravdu, ale nikdy po nás toho tolik nechtěli, i když říkali, že budou.
Protivník: Seš hrozně tvrdohlavý. Měl by ses řídit i ostatními lidmi.
Já: Hele je pěkné, že máš svůj názor, ale musíš se uspokojit s tím, že ne každý ho přijme.
Protivník: Tvůj názor bych nikdy nepřijal.
Já: Tak to už není můj problém, takže to řešit nebudu.
Protivník: Už bys mohl držet hubu.
Já: O to se snažím celou dobu, ale když se ti něco snažím vysvětlit, tak ty to odmítáš respektovat.

Odpovědi
Drap

S někým lze vést diskuzi a s někým ne. Pokud se neuznávají argumenty druhého, tak mu máš říct, že pro zklidnění napočítáš do deseti. Počítat nahlas a při osmičce mu fláknout. Nebude to čekat a tvé argumenty tím dostanou podstatně větší váhu.

elkon

Vnucování svých názorů druhému, není argumentace.

anonym010

Ale je možný, že jsem to nedostatečně vysvětlil, ale holt nikdo není dokonalý

anonym010

elkon: asi jsi mě špatně pochopil, vždycky se snažím vyjádřit můj názor, ale vnucovat názor se snažím pouze ve vážných situacích, ale rozhodně ne třeba ve zmiňovaném příkladu