kefud

Jak správně a úsporně topit v kotli briketami?

Z důvodu zdražení elektřiny jsme přešli na vytápění RD v novém kotli OPOP 24 Eko. Systém je vybaven s nuceným oběhem a s čtyř cestným ventilem včetně ohřevu TUV v kombinovaném bojléru. Zatápím ráno ve čtyři pokud v noci nemrzne, na žhavé uhlíky dám třísky a pár větších polínek, nechám rozhořet a nasypu cca 10–15 kg briket. Po 3 až 4 hod, když jsou dopolední teploty nad nulou přihazuji po 2 hod několik briket aby byla teplota v kotli na + – 80°C. V 16hod. naložím půl uhláku briket(asi 7–8 kg) poté za 3 hod další půlku uhláku. Kolem 22 hod přiložím cca 4 brikety a kotel utlumím na noc. Uvítal bych radu z důvodu veké spotřeby (45kg) briket, případně vhodnější úspornější zkušenosti a zásady režimu topení.

Odpovědi
elkon

Dokud jsme topili kotlem na pevná paliva, přes den jsme topili ořechem a na noc jsme kombinovali brikety s špalky borového dřeva (kdo má možnost, je lepší dřevo tvrdé). Stačí topit tak, aby bylo teplo do půlnoci. V noci jsme netopili a netopíme ani s plynovým kotlem. V ložnici je pro spánek vždy lepší netopit. U plynu je to lepší v tom, že se dá topení nastavit na potřebné časy automaticky.

kefud

Díky za odezvu, zajímala by mne spotřeba toho ořechu a jak často se přikládalo. Mimo jiné jak ušetřit palivo mi na jiné poradně jeden rádce odpověděl abych topil v kotli místo 80°C jen na 60°C což odporuje doporučením výrobce. Jaký máš názor?

elkon

Topit na šedesát stupňů zapříčiní korozi kotle a dehtování kotle. Bohužel si už nepamatuji detaily, protože už je to mnoho let. Měli jsme kotel Kovotherm 25KW, který se vyráběl ve Vochově u Plzně. Vytápěli jsme dva byty a dům neměl vnější izolaci, tak jak se dělá dnes. Aby dům v zimě neprostydl, tak jsem ráno zatopil, než jsme šli do práce a nasypal jsem plnou násypku. Kotel měl klapku na sekundární vzduch ve dvířkách popelníku, která byla ovládaná termostatem pomocí řetízku, kde se nastavila požadovaná teplota. Ale jak říkám, podrobnosti už si nepamatuji. Vím jen, že jsem teplotu na termostatu trochu snížil a po příchodu domů zase zvýšil. Když byla větší zima, musel jsem opět zatopit, ale dům nebyl prochladlý.
Jen pro zajímavost, kotle se vyrábí stále, nevím jestli se na nich něco konstrukčně změnilo. http://www.g-team.cz/kovot­herm.html