annas

Jak spolu souvisí Troja a Ovenec, případně Bubeneč?

POodle čeho vznikla jednotlivá pojmenování?

Nejlepší odpověď
hanulka11

Ovenec je název dvou středověkých vsí v blízkostí Prahy.

Přední Ovenec – stal se v roce 1904 městem Bubeneč. V době Husově se na zdejší kostel nevztahoval interdikt papežem vyhlášený pro území měst pražských, a tak „papeženci“ chodili v neděli do kostela do Ovence – neboli, jak Husovi přívrženci hanlivě říkali, – „na Hovnec“.
Zadní Ovenec – je od 19. století nazýván Troja

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/O­venec

Další odpovědi
vagra

Základem původního názvu obce pravděpodobně bylo staročeské pojmenování knížecího ovčince, který se nacházel na západní straně Královské obory. Ovnec, tedy beránek (zdrobnělina k oven = beran), bylo tehdy asi označení tzv. beraního dvora…
… Jako Zadní Ovenec (zadní = vzdálenější od Pražského hradu) bylo dříve pojmenováno území dnešní Troje na protějším pravém břehu Vltavy, kde se nacházely vinice a rybářská osada…
…Od 16. století, patrně i pod vlivem sousedních Buben, nacházíme Wobentz, Bowentsch, Pobentsch, Bubentsch. Z posledního z těchto tvarů vznikl v českém lidovém úzu tvar Bubeneč…
…Úřední změna názvu z Předního Ovence na Bubeneč proběhla na základě zemského zákona c. k. místodržitelství 9. května 1880. Přibližně od roku 1916 se pak Bubeneč používá jako název výhradní.

Zdroj: vybráno,zkráceno z-http://bubenec­.eu/obubenci/na­zev.htm