mosoj

Jak souvisí ........... ?

Jak se uplatňuje archimedův zákon u hoření ?
Nerozumím tomu.
Doplňuji:
Teplé plyny jsou lehčí než studené. Mají nižší hustotu proto stoupají vzhůru.
Stále nevidím souvislost s archimedovým zákonem u hoření.

Odpovědi
GangstaHelper

Kapaliny jsou tekutiny a plyny. Jak to souvisí, na to se ptá tazatelka v podstatě ve své otázce. V odpovědi to je vysvětleno.

Souvisí to tak, že vztlak působí na zplodiny z plamene, ty se od plamene ihned vzdálí. Proto plamen může dále hořet, jinak by se udusil (je přece nutný stálý přísuv kyslíku).

„Teplý plyn je nadlehčován takovou silou, která je rovna tíze takového množství studeného plynu, kterou teplý plyn zaujímá“.

Miroslavst

Mosoj má na mysli zřejmě jak souvisí....., když archimedův zákon je těleso ponořené.....
Taky jsem na to koukal a pak našel, že opravdu i plyny se na to vztahují:

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ar­chim%C3%A9d%C5%AF­v_z%C3%A1kon

K tomu povídání o vztlaku:
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/A­erostatick%C3%BD_vztl­ak#Hydrostatic­k.C3.BD_vztlak

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ar­chim%C3%A9d%C5%AF­v_z%C3%A1kon

mosoj

GangstaHelper: cituji Váš dodatek :

„Teplý plyn je nadlehčován takovou silou, která je rovna tíze takového množství studeného plynu, kterou teplý plyn zaujímá“.

Nemohu souhlasit. Teplý plyn má menší hostotu a je tedy lehčí a proto stoupá vzhůru. Nemá to nic s archimedovým zákonem společného !!!!

Archimedův zákon hovoří o tělese.

mosoj

Stále si nerozumíme. Já přeci netvrdím že archimedův zákon neplatí pro plyny. To by jinak vzducholoď a balon nemohly létat.
Jenom jaksi nevidím nic ponořeného u toho hoření.

Miroslavst

No to je pravda, ale u té vzducholodi také není nic ponořené.
Já to beru tak, že prostě je to dané a tím to hasne. No asi by ze mě vědec nebyl.

mosoj

Tak to ne .
Vzducholoď je ponořená v atmosféře vzduchu a podle archimédova zákona je nadlehčována silou která se rovná váze vzduchu jím vytlačené. A aby létala musí být naplněna plynem lehčím než vzduch. Jedině tak může vzniknout vztlak. Kdyby byla naplněna vzduchem o stejné teplotě tak by nelétala. Nevznikl by vztlak,(protože vzduch vytlačený by vážil stejně jako vzduch uvnitř vzducholodě) ale kdyby byla naplněna teplým vzduchem tak by vztlak vznikl, jako vznikne u teplovzdušného balonu.