EKSOT123

Jak sklepat teploměr? Dá se sehnat rtuťový?

Rtuťové nějací troubové zakázali, elektronické mají své nevýhody,…
Koupil jsem si v s galistanem (Ga+In+Zn) a když ho chci sklepat normálně zápěstím (jak píší i v návodu) tak na to jednak musí mít člověk v pořádku zápěstí a jednak asi po 2 minutách sklepávání to slezlo o 1 desetinku. Silnějšími údery o koleno nebyl úspěch větší. Nakonec jsem ho dal chvíli do mrazáku, ale ani potom se mi ho nepodařilo sklepat víc než o 1 desetinku.

Nejlepší odpověď
Dochy

Minimálně jeden typ toho Galistanového teploměru je dodáván se „sklepávadlem“ – jen plastovej držáček, kterej o 10cm „prodlouží ruku“ a tudíž to klepnutí je trochu silnější.

Nevýhoda elektronických: Alespoň ty co jsou běžně k sehnání v lékárnách za 50–200kč jsou na h… Měří co chtějí, dvě měření po sobě se klidně liší o stupeň, teď jsem koupil nějaký u kterého mi lékárnice rovnou řekla: on pípne po pár vteřinách že doměřil, ale je to nepřesné, nechte ho v podpaží dalších pět minut, on to doměří… Stejně měří velký kulový.

Ty galistanový jsou taky na … poslední co jsem koupil po asi dvou měřeních se rozhodl, že každý musí mít minimálně 41.5… Normálně jsem ho před použitím sklepal z 38 na 36, kontroluju stav a před očima mi vylezl na 41.5. Sklepal jsem ho ještě několikrát, pokaždé vylezl znovu na 41 něco… Vraťte mi rtuť.

Další odpovědi
Edison

Podchlazením nedocílíš sklepání. Když se koukneš dobře na kapiláru, tak nad baňkou je zůžená. To právě zajišťuje to, že teploměr poté, co ukáže nejvyšší teplotu při ochlazení neklesne. Tak tojde k „přetržení“ kontinuity měřící náplně a pak se to sklepává ještě hůř. Mrkni, jestli mezi tím zúžením kapiláry a baňkou není bublinka, použij slušnou lupu. Jinak se prodávají sklepávací nástroje. Ale viděl jsem to jen na obrázku a netuším, jak to má fungovat. Jinak by mě zajímaly ty nevýhody elektronických. Slušnej, hlavně jednoduchej funguje dobře.

Edison

Já mám dva elektronický a jsou v pohodě. Ten lepčí je za 165,–.

EKSOT123

Napadá mě, kdyby se ho podařilo nějak šikovně připevnit na silnou těžební zbíječku, tak po několika hodinách možná…