Avatar uživatele
Registrovaný

jak se zbavit bílých mušek na sazečkách

čím jsem to zavinila a jak je odstranit

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Příznaky poškození
Molice skleníková - Trialeurodes vaporariorum (syn. Irauleurodes) je jeden z nejobávanějších škůdců skleníkových a pokojových rostlin. Už při lehkém pohybu rostlinou je vyrušíme z klidu. Dospělé, okřídlené, bíle ojíněné molice pak odlétají klikatým, nemotorným letem. Nejvíce ohroženy bývají rychlené okurky a rajčata, z okrasných rostlin pak především gerbery, fuchsie a velkokvěté muškáty.

Přímé škody molice způsobují sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a někdy i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí, na které se pak tvoří houbové černě, které ucpou listové průduchy. Navíc může přenášet některé virové choroby. Kromě molice skleníkové se u nás rozšiřuje i příbuzná molice bavlníková - Bemisia tabaci, ve venkovním prostředí pak hlavně molice vlaštovíčníková - Alevrodes proletella.

Vývoj a šíření
Molice skleníková je původně tropický a subtropický druh, který není schopen v našich podmínkách přezimovat v nevytápěných prostorách. Při vyšších teplotách je rozvoj a množení molice velmi rychlý. V teplém prostředí i 8-10 generací za rok, v chladnějším pak 4-6 generací. Dospělé molice jsou voskově ojíněné o velikosti kolem 1 až 1,5 milimetru. Po oplození kladou samičky na spodní stranu listů vajíčka. Za svůj život naklade asi 150 vajíček, při okolní teplotě nad 10°C. Po vylíhnutí se larvy rozlezou do okolí. Jsou šedožluté, elipsovitého tvaru. Další vývojové stádium mezi larvou a dospělcem je puparium. Je to klidové období - nepřijímá potravu a nepohybuje se. Puparium je ploché, kryté voskovitým povrchem a proto odolné proti všem přípravkům. Všechna vývojová stádia se přednostně zdržují na spodní straně listů.

Prevence a ochrana
Nově získané sbírkové rostliny umístíme do izolace na 6 týdnů. Kontrolujeme zda na listech nejsou larvy nebo puparia. Pokud ano, setřeme vlhkým hadříkem namočeným ve vodě s příměsí smáčedla. Proti dospělcům a pohyblivým larvám použijeme postřik. Ochrana proti molici skleníkové je velmi obtížná, protože některé populace jsou již vůči insekticidům odolné.

K ochraně je možné použít přípravky ADMIRAL 10 EC, APPLAUD 25 WP , FURADAN 350 F , CHESS 50 WG , KARATE se ZEON technologií 5 CS , MOSPILAN 20 SP , TALSTAR 10 EC.

Při aplikaci přípravků je třeba důkladně ošetřit celé rostliny, zejména pak spodní strany listů. Vhodné je tedy přidat do postřiku smáčedlo (Silwet). Vzhledem k tomu, že puparia jsou postřikům odolná, je nutné postřik aplikovat třikrát v 5-7 denním intervalu. Je vhodné prostřídat dva různé přípravky.

Zdroj: http://zahradkari-karvina.ic.c z/?p=315#more-315

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Příroda a životní prostředí

Zlatý Drap 794
Zlatý annas 592
Zlatý beer 515
Zlatý hanulka11 447
Zlatý mosoj 384
Zlatý www 358
Zlatý Kepler 289
Zlatý marci1 278
Zlatý gecco 235
Zlatý quentos 189

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.