hela

jak se zbavit bílých mušek na sazečkách

čím jsem to zavinila a jak je odstranit

Nejlepší odpověď
dědapetr

Příznaky poškození
Molice skleníková – Trialeurodes vaporariorum (syn. Irauleurodes) je jeden z nejobávanějších škůdců skleníkových a pokojových rostlin. Už při lehkém pohybu rostlinou je vyrušíme z klidu. Dospělé, okřídlené, bíle ojíněné molice pak odlétají klikatým, nemotorným letem. Nejvíce ohroženy bývají rychlené okurky a rajčata, z okrasných rostlin pak především gerbery, fuchsie a velkokvěté muškáty.

Přímé škody molice způsobují sáním na rostlinách. Následkem toho dochází k odbarvování, deformování a opadávání listů. Napadené rostliny zakrňují, chřadnou a někdy i hynou. Škodí i znečišťováním výpěstků medovicí, na které se pak tvoří houbové černě, které ucpou listové průduchy. Navíc může přenášet některé virové choroby. Kromě molice skleníkové se u nás rozšiřuje i příbuzná molice bavlníková – Bemisia tabaci, ve venkovním prostředí pak hlavně molice vlaštovíčníková – Alevrodes proletella.

Vývoj a šíření
Molice skleníková je původně tropický a subtropický druh, který není schopen v našich podmínkách přezimovat v nevytápěných prostorách. Při vyšších teplotách je rozvoj a množení molice velmi rychlý. V teplém prostředí i 8–10 generací za rok, v chladnějším pak 4–6 generací. Dospělé molice jsou voskově ojíněné o velikosti kolem 1 až 1,5 milimetru. Po oplození kladou samičky na spodní stranu listů vajíčka. Za svůj život naklade asi 150 vajíček, při okolní teplotě nad 10°C. Po vylíhnutí se larvy rozlezou do okolí. Jsou šedožluté, elipsovitého tvaru. Další vývojové stádium mezi larvou a dospělcem je puparium. Je to klidové období – nepřijímá potravu a nepohybuje se. Puparium je ploché, kryté voskovitým povrchem a proto odolné proti všem přípravkům. Všechna vývojová stádia se přednostně zdržují na spodní straně listů.

Prevence a ochrana
Nově získané sbírkové rostliny umístíme do izolace na 6 týdnů. Kontrolujeme zda na listech nejsou larvy nebo puparia. Pokud ano, setřeme vlhkým hadříkem namočeným ve vodě s příměsí smáčedla. Proti dospělcům a pohyblivým larvám použijeme postřik. Ochrana proti molici skleníkové je velmi obtížná, protože některé populace jsou již vůči insekticidům odolné.

K ochraně je možné použít přípravky ADMIRAL 10 EC, APPLAUD 25 WP , FURADAN 350 F , CHESS 50 WG , KARATE se ZEON technologií 5 CS , MOSPILAN 20 SP , TALSTAR 10 EC.

Při aplikaci přípravků je třeba důkladně ošetřit celé rostliny, zejména pak spodní strany listů. Vhodné je tedy přidat do postřiku smáčedlo (Silwet). Vzhledem k tomu, že puparia jsou postřikům odolná, je nutné postřik aplikovat třikrát v 5–7 denním intervalu. Je vhodné prostřídat dva různé přípravky.

Zdroj: http://zahradkari-karvina.ic.cz/?p=315#m­ore-315