wendyX

Jak se zachovat v následující situaci- aby z toho nebylo ‚společenské faux-pas‘? (čti dále)

Od jakého věku lze

  • v současné době
  • u nás
  • při průměrném věku dožití (muži cca 73 let, ženy 80 let ) –

označit někoho za pamětníka/pamětnici- aniž by se dotyčný urazil?

Nejlepší odpověď
annas

Pamětníkem je ten, kdo něco zažil, nebo byl očitým svědkem určité události, tedy současníkem někoho, kdo žil, nebo něčeho, co se událo. Mnhdy pamětníci pomáhají odhalovat pravdu.

Často záleží na tom, o které době se mluví, na kterou se vzpomíná. Také je občas nesnadné odhadnout věk, tudíž někdy je třeba hovořit neurčitě, naťuknout a čekat, zda se dotyčný „chytne“.

Mohou být starší pamětníci, mladší pamětníci, ale i zapomnětliví pamětníci.

Další odpovědi
Hans51

To záleží na tom, čeho by daná osoba měla být pamětníkem 🙂 Pamětníkem událostí, které se staly před např. 10 lety, bude většina žijící populace. Pamětníkem 2. světové války však už dávno není každý. Takto by se dalo pokračovat donekonečna.