slevin

jak se vyrabi drevene kuchynske prkynko na krajeni masa a potravin?

chtěl bych si doma sam nejake takove vyrobit.

Nejlepší odpověď
marci1

Ve zdroji máš návod na výrobu : 🙂
http://www.muj­plan.cz/postu­py/dilna/vyro­ba-kuchynskeho-krajeciho-prkenka/

Další odpovědi
Lamalam

Kup si na pile kus prkna z dubu nebu buku (olivovník mít asi nebudou) a hobluj tak dlouho, až se vylíhne prkénko.

Poklička

http://www.ces­katelevize.cz/i­vysilani/106586257­76-polopate/214562220­400010/obsah/317164-kuchynske-prkenko

anonym

ne z jednoho kusu dřeva. každopádně dub, buk. nejlépe ze špalíčků a svázat (lepidlo, ocelovým třmenem atd.). vlhkost jinak prkénko rozklíží. jinak se používá i dřevo z tropických dřevin

gecco

Pokud se takto ptáš, doma si prkénko nevyrobíš – nemáš nástroje a neumíš s nimi zacházet…
😉
Ale – jak píše Lamalam, můžeš si koupit čistý (bez kazů) kus ohoblované fošny, ten vybrousit (šmirglem) a vyleštit (jemným šmirglem) a pak napustit jedlým olejem…
A máš vlastnoručně dohotovené prkénko…
😉
Nejlepším materiálem – z relativně běžně dostupných, je jasan, dub a buk.

lexx

máš vhodnej materiál ? nejlépe deska tvrdý buk, je mírně načervenalé barvy, prostě vobkreslíš tužkou jiné hotové prkýnko a vyřízneš přímočarou kmitavou pilou
kterou lze vypůjčit nebo použít násadku k elektrické vrtačce, řezné hrany pak zahladit smirkem a dílo je hotovo

Radius

My máme doma starší prkénka (různě velká) a když jsem v obchodě před asi 10 lety viděl prodávat 6 prkének i se stojánkem, tak jsem neodolal a koupil to, vypadá to takhle (odkaz je níže).
Je to trvale postavené na kuchyňské lince na kraji a vzadu a slouźí to výborně do dneška. Když si chce někdo z rodiny ukrojit chleba, sýr, ovoce atd, vezme jedno prkénko a hned krájí. Podobnou sadu prkének bych si neuměl sám vyrobit, já jsem elekrotechnik, takže umím zase jiné věci… a i na zahrádce si dost zeleniny a bylinek vypěstujeme…

Zdroj: http://www.ak­cniceny.cz/de­tail/drevena-prkenka/

honza19hk

ani jeden nemáte pravdu, prkýnko na krájení se nedělá z tvrdého dřeva z jednoho prostého důvodu, čím tvrdší dřevo tím rychleji se tupí nože.

jinak bývá vyrobeno z více kusů,málokteré je v kuse. Tudíš si musíš sehnat hoblované prkno šíře např 7.8cm, tl od 10 do 30mm (dle velikosti prkýnka) to osámovat a slepit lepidlem na dřevo.Musíš to ale stáhnout do nějaký svěrky.pak tomu bu´d hoblíkem nebo frézkou strhneš hrany a přebrousíš pásovou nebo vibr. bruskou. Hlavně ničim nenatírat.

cochee

Můj děd, byv již v důchodu, dělával na starém vítkovickém zimáku ledaře. Dostal-li se k vyřazené brankářské hokejce (tehdy byly hole výlučně dřevěné), vyrobil z ní kuchyňské prkénko. Ta prkénka byla užší než obvyklé prkénko z obchodu, ale zase tlustější – a byla navěky, dodnes mám v kuchyni 2 kusy.