Hayzl

Jak se vyloďovali Vikingové?

Když se vyloďovali (z moře) v raném středověku Vikingové nebo Slované z lodí jako Drakkar nebo Vindaskip, vytáhli nějak lodě až na pláž, nebo měli na palubě nějaké čluny a loděmi kotvili dál od břehu?

Odpovědi
Kelt

Záleželo na přístupnosti, byly možné všechny možnosti. Někdy dokonce pluli do vnitrozemí po řece, protože měli takové lodě a pluli proti toku řeky.

marci1

Plavidla mohla přistávat na mělčinách, kde se jejich posádky rychle vyloďovaly či naopak dávaly na ústup, bylo-li to zapotřebí. Vikingské lodě se vyznačovaly snadnou ovladatelností, rychlostí a odolnosti proti nepřízni počasí. Některé součásti lodí byly vynalézavě spojeny tak, aby jim pružnost spojů za bouřlivého či velmi větrného počasí umožnila lépe vzdorovat vlnám. Díky vysoké pohyblivosti plachty se loď mohla pohybovat i velmi ostře proti větru. 🙂
http://vikingo­ve.mysteria.cz/vi­kingske-lode.html