Ametyst

Jak se vám zamlouvá představa většinové vlády s menšinovou podporou voličů?

Tomu říkám „vytřít si s voliči rohožku“. Tohle tu snad nikdy nebylo…

Nejlepší odpověď
Pepa25

Tady má někdo krátkou pamět … Za dob opoziční smlouvy tady vládla menšinová vláda ČSSD, která ve volbách získala 32% vlasů. Menšinová vláda OSD (první Topolánkova vláda) sice nezískala ani důvěru, ale vládla tu 3 měsíce, ačkoliv ODS volilo 35%. Zlatých 43% vznikající 5koalice …

Další odpovědi
Emefej

Většinová vláda s menšinovou podporou? Co to má být? Snad ne nová opoziční smlouva?

Disraeli

To je naprosto každá vláda…
I když parlamentní většina – ale v reálu je to vždy lidová nebo voličská menšina.
Koalice utvořená jen aby měla tzv většinu (vůči ostatním stranám), ale na úkor naprosté nesourodosti (skoro celá opozice a všechny velké strany). Není to jiné, než kdyby mezi stranami byla typicky liberální, fašistická a komunistcká strana (protipóly) a po volbách se spojily, aby měly onu skvělou většinu a mohly sestavit vládu. Vláda komunisticko-fašisticky-liberální asi není většina voličů v tom smyslu, že každá skupina voličů, volila zcela protichůdné strany (kdo volil komunisty asi není pro fašisty a liberály a naopak… je to extrém, ale je vidět, že parlamentní většina je nesmyslná a neoprávněná, i když jsou tam třeba jen „demokratické“ strany – to je celkm jedno).

Babiš/ANO dohromady prostě nedá většinu, spojily se proti němu koalice (u předvolebních lidi věděli, co volí. „Problém“ je povolební koalice, kteoru si ale mohli lidi domyslet. Každopádně tak to chodí, získat většinu, mít dostatek mandátů či získat důvěru. Pak už jen jmenování a sestavení vlády). Mohl by složit i menšinovou vládu, ale to by se mu neoplatilo a stejně by nezískal důvěru (ale ve skutečnosti může legálně složit vládu i bez důvěry – ale právě to by se mu neoplatilo).
Nezamlouvá, ale je mi to ostatně jedno. Nevidím žádnou výhru v žádné straně nebo koalici.

Dochy

Poněkud nechápu dotaz. Reálně většinovou vládu jsme tu neměli snad už 20 let. Ať už to dopadne jak chce, stejně není jiná možnost než aby se lidé ve vládě a parlamentu nějak domluvili. Doufám (možná marně) že jim ta domluva půjde bez nějakých černot.

JežíšKristus

Was ist das „většinová vláda s menšinovou podporou voličů“?
Většinové vládě se říká většinová, protože má většinovou podporu poslanců, kteří zastupují své voliče. Potažmo tak má většinovou podporu voličů, neboť „moc vychází z lidu“.
V ČR vzniká vláda, která bude mít podporu 108 mandátů, což je silná podpora.
Jedná se o stejný počet mandátů, který zde byl poslední čtyři roky (Koalice ANO+ČSSD+KSČ = 108 mandátů).
Dřívější vlády ani tak silnou podporu voličů neměly, viz přeběhlíci Melčák a Pohanka za ČSSD.
Řada hlasů ve volbách propadla, tudíž by podpora vládní koalice možná mohla být i vyšší než 108 mandátů.

Jediný rozdíl je, že koalice SPOLU+PirSTAN předem férově voličům řekly, takto chceme vládnout. Voliči jim dali nejvíce hlasů a koalice zvítězily ve volbách.
Naproti tomu Babiš zarputile tvrdil, že s komunisty nikdy vládnout nebude, a nyní se podívejte na výsledky hlasování ve Sněmovně, a na ústupky, které KSČ poskytl. Babiš tak provedl podvod na voliče.

Tomáš1234

Máme tu parlamentní demokracii a proto nám tu jde o většinovou vládu. Podpora voličů je přece naprosto irelevantní údaj.

Drap

Po volbách už nikoho podpora voličů nezajímá. Tam jde pouze o koryta. Volič bude zase třeba u dalších voleb a to je za dlouho.