Ametyst

Jak se vám bude líbit jíst sušené cvrčky v chlebu?

Evropská unie dnes schválila používání odtučněného prášku ze cvrčků pro každodenní konzumaci v pečivu a těstovinách ve všech členských zemích. Dobrou chuť.
Klíčový výraz “defatted cricket powder”.
Kolik bílkovin z cvrčků se přidá do chleba a těstovin pro nás, je čistě politické rozhodnutí.

Nejlepší odpověď
Mravenec

A tímhle se prosím pěkně EU zabývá. 🤦‍♂️😂

Další odpovědi
da ny

člověk nikdy neví, po čem se spraví 😉

Hlavně, aby Evropa (ČR), za chvíli nelouskala šváby (hlad)!
Ale i ti jsou prý pochoutka. Vivat bílkoviny! 😉
https://brnen­sky.denik.cz/zpra­vy_region/svab-na-taliri-luxusni-pochoutka20080730­.html

Tak pořád je to „přírodnina“, jak říká kamarádka z výzkumného ústavu.
Horší je, že už neplatí v EU zákaz GM potravin. Vůbec netušíme, kde všude ty GMO jíme.....
Začali tím krmit dobytek v EU, pak rozvojové země (Peru i Indie se bránily těmto potravinám v regálech super a hyper marketů, už raději nesleduji). Unijní právo zakazovalo, cpát to lidem do jídla… už neplatí......

Drap

To je v pořádku! Putin bude pěkně naštvanej, jak mu to poškodí ekonomiku a nebude mít na válku.

Rocker

Horší než dušená mrkev to být nemůže😀

paul1

Další přísada? Teď se prý přidává starý chleba do těsta, má to zlepšovat chuť. Kdoví, co ještě se tam přimíchává. Odněkud se mi vynořil vtip o cvrčkovi a prckovi. Je to nějak takto: Tak co cvrčku crkáš si, cvrkáš? Ale jo a ty prcku? Ale už to není nějak to ono. 🙂

Rokio

Je to fuj a hnus. EU si je může strčit někam.

zjentek

Hmyz není jen protein. Je to především pestrá špaleta toxických látek pro organizmy jako je ten lidský a ještě pestřejší paleta rozličných breber, taktéž organizmu nebezpečných. Dobré chutnání, děkujeme, unie!

aliendrone

Muehehe, doufám, že všichni dem(ent)okratičtí havloidi se budou oblizovat ještě v sanitce! 😉

Celkem mne pobavila reakce Pepy25. MOOOOC se těším, jak bude „archivovat a následně dávat k lepšímu“ tento „ukázkový příklad dezinformce“. 😉 😁 😁

Každopádně KDYBY se obtěžoval přečíst pouhé ZÁHLAVÍ dokumentu, na který SÁM ODKAZUJE https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/AL­L/?uri=CELEX:32023R00­05, tak by se dočetl, že: „Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/5 ze dne 3. ledna 2023…“!

Nevím jak to chodí u liberálních dobrodějů (havloidního typu), ale u mne platí, že: „Komise vykonává činnost pod politickým vedením svého předsedy… .“ (citace z https://www.e­uroparl.europa­.eu/factsheet­s/cs/sheet/25/e­vropska-komise ). A to i kdyby nechtěl chápat, že JAKÉKOLIV rozhodnutí na úrovni státu (či vyšší) JE POLITICKÉ bez ohledu na jeho konkrétní zaměření (právo, hospodářství, kultura aj.). Ale chápu, že nikdy nezavadil o „hospodářskou politiku“, „sociální politiku“ a tak vůbec. 😮 😕

Jenže obeznámit se s něčím takovým vyžaduje úsilí (jinak též PRÁCI) a pravdoláskařům tento termín jak známo silně NEVONÍ. Ti ještě tak mlít pantem, aby se jim s vynaložením minima úsilí dostalo z erárních zdrojů (tedy z daní těch, kteří OPRAVDU PRACUJÍ) tučných prebend. 😕

Pepa25

No, jíst to nebudu – hmyz mi byl už několikrát nabízen bez ohledu na EU a vždy jsem zdrvořile odmítl 🙂 . Spíš mi připadá drsné, že EU schvaluje celé dva a půl roku, než se může uvést na trh nová potravina.

Reaguju na doplnění: přesně takto vznikají dezinformace – vezme se reáný základ (konkrétní vietnamská firma požádala o souhlas s používáním konkrétního hmyzu ve svých potrevinách uváděných na trh EU) a udělá se z toho „politické rozhodnutí, kolik toho bude v našem chlebu“. Tuto otázku za zaarchivuji a budu ji dávat jako příklad vzniku dezinformací.

Zdroj: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/AL­L/?uri=CELEX:32023R00­05

Filip84

Co vy jste za kuchaři, tvl, tady! 🤦‍♀️😂😂😂

Cvrčci, sarančata, kobylky, se smaží, za živa, se rozpálí hromada oleje, pak se do něj podchlazený hmyz nasype a přikryje se poklicí, aby, svině, náhodou některá neutekla. No, a až je to osmažené, tak už se s tím může dělat ledasco.

Ale pomleté do chleba ne, proboha, už jim tam někdo pošlete Vasila se Sergejem, aby jim vysvětlili, „henty ony zásady ľudodemogratického spolunažívania“.

Opuštěnou českou klasikou je polévka z chroustů: nachytáš chrousty, hezky do chladu na podestýlku dáš, na pár dnů, aby se řádně vyschranili (chrousta nevykucháš 😅), pak se omyjí studenou vodou (pořádně!), založí se zeleninový vývar, no a jak je zeleninový vývar hotový, tak se v něm ti chrousti uvaří. Pak se jim oloupou krovky, vrátí se do toho vejvaru, v kterém se vařili, přidají se dva žloutky a smetana (hustá, ruská, ne ta 16%, nebo kolik to má).

No a nějaké nudle k tomu, nebo Spätzle, nebo tak něco.

To se docela běžně vařilo naposledy za první republiky, takže, zase, žádná dávná historie, Hmyz je docela normální jídlo, jenom moc nerozumím tomu, proč by se měl pomlít a vrážet do chlebového těsta.

marci1

Cvrčky smí na evropský trh uvádět pouze jedna společnost, a to Cricket One Co. Ltd původem z Asie. Společnost v roce 2019 zažádala Evropskou komisi, aby mohla uvést na trh EU částečně odtučněný cvrččí prášek. „V žádosti bylo požadováno, aby částečně odtučněný prášek ze cvrčka byl používán ve vícezrnném chlebu a pečivu, keksech a slaných tyčinkách, cereálních tyčinkách, suchých směsích pro pečené výrobky, sušenkách, omáčkách…,“ píše se v nařízení, které dnes (24.1.2023) přišlo v platnost.
Dále to bude potemník stájový, sarančata, larvy moučného červa a další havěť …
Nebezpečné pro alergiky.!Ještě že jsem alergik 😄
https://echo2­4.cz/a/HZkRr/­zpravy-ekonomika-cvrcci-prasek-hmyz-mouka-eu

Ametyst

https://mujli­fe.cz/nove-narizeni-eu-cvrcci-moucni-cervi-a-sarancata-mohou-byt-obsazena-v-chlebu-testovinach-cokolade-atd/

Drap

Filip 84? Ametyst to tam určitě nedávala z důvodů zda se to dá jíst či nikoli., Ano hmyz obsahuje spoustu proteinů, stopových prvků atd. Tím se však EU určitě nezabývala. Je to další krok želených teroristů jak prosazovat své zmatené cíle. EU by se však měla zabývat tím, že právě hmyz je v naší přírodě ohrožený nejvíce ze všech živočišných druhů. Hmyz na sebe váže těžké kovy, a hlavně pesticidy a herbicidy. A toto je myslím hlavní důvod k zamyšlení v tomto případě.

Filip84

Drap: Nevím, proč se, pořád, pokoušíš mne pochopit. Marná snaha, promarněný čas.

To, co Ty tady popisuješ, mne nezajímá, protože to, poněkud, nemohu ovlivnit. A co nemohu ovlivnit, neřeším.

Když nebudu spokojený s chlebem, který se prodává na krámu, tak si ten chleba – prostě a jednoduše – upeču. Nebo ho nebudu jíst. Ale rozhodně si nebudu stěžovat, pindat nebo za tím hledat „mezinárodní sionské spiknutí“! 😂😂😂🤦‍♀️

Ametyst

Drape, je to ještě horší: Evropská komise zadala studii výrobcům toho prášku z cvrčků. Studie potvrdila nějaké potravinové intolerance, ale Komise usoudila, že je to zanedbatelné číslo. Tak se výroba rozšíří bez debaty do všech zemí a všech chlebů. Mně se vždycky vyplatilo číst složení potravin, ale tímto “dobroserstvím” jsme všichni v pasti.

zjentek

Ametystík, kovida jsme jistě vyfasovali z netopejra anebo jiný potvory ale z hmyzu žádnýho virusa nedostaneme, ne ne, kdepak, žádná viróza, je to bezpečný 🤷‍♂️🐔

Pepa25

Mravenec: ano, zabývá. Bezpečnostní potravin je přímo posedlá. Viz označování alergenů číslicemi atd.

Filip84

Pepa: No, počkej, jedna věc je bezpečnost potravin, alergeny, a co já vím co ještě, druhá věc je, že nesmíš nazývat ponožky slovem „rukavice“, no prostě špekáček vs buřt, tuzemák vs rum, čokoláda vs mléčná pochoutka, nebo emulgované potrubí s vysokým obsahem tuku vs (britský) párek. Obojí je pochopitelné, obojí je, víceméně, positivní (akorát je otázka, jestli je to i positivní po ekonomické stránce, jinými slovy, jestli se nám to i vyplatí, ale to je jiná věc).

Ale úplně jiná věc je „normovačka“, podle které se bude péct chleba, a kdo bude péct chleba v rozporu s normovačkou, bude potrestán káznicí, nebo i smrtí (a na pekárně na to bude muset viset cedulka s varováním)! To dělali soudruzi & Strana (ta nebo ta), že udělali normovačku a opovaž se – svině! – vařit něco jiného!

Pepa25

Hele, kliknoul sis na to provádají nařízení? Tady vůbec nejde o nějaké normy (nebo nedejbože přidávání něčo plošně do pečiva), ale povolení ,že nějaká vietnamská firma vůbec může do EU dovážet henty oné semleté cvrčky, které by se mohli přidávat do potravin, co kterých a jak označit ty prodteinové alergeny. Takže je to o bezpečnosti potravin …

Filip84

Pepa: Ne, nečetl, já se bavil tak jako všeobecně.

No, jasně, a už je z toho povinný cvrček v každém chlebu! 😃🤦‍♀️🙃🙄

Pepa25

da ny: „Vůbec netušíme, kde všude ty GMO jíme.“ To je samozřejmě nesmysl, potraviny obsahující GMO musí být takto označeny https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?u­ri=CELEX:02003R18­30-20190726

da ny

V rajčatech dlabe rybí geny už i Evropa.

da ny

Pepa25
NEBUĎTE NAIVNÍ. Vy jste pa před 6 a 5 lety (PřF JU)ročníkovou a bakalářskou práci na toto téma. Kde všude už se objevovaly. Tehdy byly ještě v EU zakázány, žral to jen dobytek. jediné krůty to nevzaly do zobáku (radši chcíply hlady, nepolknou ano ATB). Dnes se to smí.....
Pepa25
Archivujte si , o chcete. KDE VY SHLEDÁVÁTE NĚJAKOU DEZINFORMACI???
ČTK24. ledna 2023 (!!!)
„Ode dneška mohou výrobci potravin přidávat cvrččí prášek do produktů na bázi mouky. Evropská unie přidala na seznam schválených potravin cvrčky domácí (Acheta domesticus). Podle unijního nařízení se cvrčci smí požívat mražení, sušení nebo semletí na prášek. Cvrčky smí na evropský trh uvádět pouze jedna společnost, a to Cricket One Co. Ltd původem z Asie.“
„Může ale představovat riziko pro alergiky. „
„polečnost v roce 2019 zažádala Evropskou komisi, aby mohla uvést na trh EU částečně odtučněný cvrččí prášek.“
https://echo2­4.cz/a/HZkRr/­zpravy-ekonomika-cvrcci-prasek-hmyz-mouka-eu
Dokážu si představit, že výrobci proteinových tyčinek, chlebů, těstovin tento „výživný prášek“ použijí, V EU a třeba i v ČR.
10. září 2016 10:00
Cvrčci jako byznysplán. Český start-up chce Evropany naučit jíst hmyz
https://www.id­nes.cz/ekonomi­ka/podniky/ce­si-vyrabi-proteinove-tycinky-ze-cvrcku.A160908_110­223_ekoakcie_rny

Pepa25

Dezinfomace je v doplnění Ametyst „Kolik bílkovin z cvrčků se přidá do chleba a těstovin pro nás, je čistě politické rozhodnutí.“ Nepřekvapuje mě, že zrovna vy tu dezinformaci v tom nevidíte, když vidíte „rybí geny v rajčatech“