Serpens

Jak se v minulosti vyplácela mzda zaměstnanci, když ještě nebyly bankovní účty?

To si zaměstnanec šel vyzvednout peníze na poštu? Normálně v obálce?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ve výplatní den si zaměstnanec došel do té správné kancaláře ve své firmě a tam od mzdové účetní dostal výplatní pásku a prachy… Mzdová účetní, kromě toho aby si vyzvedla dostatečnou sumu, se musela postarat i o to, aby prachy měla v takovém složení, aby mohl všem vyplatit prachy ve správné výši.

Další odpovědi
Pepa25

Mzdu v tohovosti vyplácel zaměstnavatel přímo na pracovišti v určenou dobu.
Jak to vypadalo viz scénka z oblíbené komedie:

Zdroj: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=3FOLYFPtiCc

led

Pro dvoufázové vyplácení mezd v hotovosti byly stanoveny dny výplaty
Záloha na výplatu mzdy ve 2. polovině běžného pracovního měsíce
výplata mzdy (po odečtení již vyplacené zálohy a srážek na daň a nemocenské dávky) na 1. polovinu měsíce následujícího po odpracovaném měsíci*
Převzetí peněz v hotovosti každý zaměstnanec potvrzoval osobně svým podpisem na výplatní listině. Výška výplaty nebyla tajemstvím, jako je to dnes.

elkon

Mzda se vyplácela na dvakrát. My jsme měli každého pětadvacátého v měsíci zálohu a desátého pak dobírku. Později byl už jen jeden výplatní termín, zálohy se zrušily. Šéf zašel do účtárny vyzvedl výplaty pro své oddělení (bylo to v obálkách včetně pásky s rozpisem výplaty). Obálky nám rozdal, my jsme si vzali peníze a do kolonky za daný měsíc , jsme se na obálce podepsali, obálky jsme mu vrátili a tak to bylo každý měsíc.

Pepa25

led: převzetí výplatní pásky zaměstnanec samozřejmě potvrzoval, ale každý své, ne? Takže ostatní nemuseli vědět, kolik kdo bere …
Jak výplatnice vypadaly: http://komunis­te.com/socialis­mus-nizke-mzdy-drahe-potraviny-nedostatkove-zbozi/

led

Pepa25, vo veľa podnikoch bola súpiska zamestnancov, kde boli napísané preberané čiastky v Kčs a miesto na podpis, páska bola vložená v obálke s peniazmi, pracovník si peniaze prepočítal a podpísal prevzatie. To všetko verejne. Takže ti, čo stáli v rade za ním, videli koľko berie.

Emefej

elkon > nespletl jsi ta data? U nás to bylo naopak, desátého dobírka za minulý měsíc, pětadvacátého záloha.

elkon

OK, je to tak.