Löwe

Jak se učili česky naši starší (na př. Jungmann)?

Nejlepší odpověď
annas

Česky se mluvilo v soukromí, tedy rodinách., ale byla velmi rozkolísaná. Česky se po zavedení povinné školní docházky učilo jen na triviálních školách.

Jinak češtinu šířili různí vlastenci, učitelé, profesoři, duchovní, studenti, tiskaři a nakladatelé

Zmínil jste Jungmanna, i když sám studoval na piaristickém gymnáziu německy, učil se i latinu, stejně tak na vysoké škole. Zde ho ovlivněný někteří proesoři, proto se začal zajímat nejen o jazyky západní, ale především slovanské, především češtinu.

V jeho životopise se uvádí, že Jungmann to sám připisoval drobné příhodě ze studentských let. Když se za prázdninového pobytu u svého strýce vmísil do rušného českého hovoru, jeho jazyk „necvičený v mateřštině“ vázl a Jungmann nenacházel vhodná slova. Jedna z přítomných žen se podivila jeho „koktání“ a Jungmann si v ten okamžik umínil, že se mateřskému jazyku dokonale naučí.

Naučil se český jazyk opravdu dokonale, ale zasloužil se o jeho rozvoj, o povznesení české kultury a rozmach vlasteneckého cítění. Jako pozdější učitel českého jazyka získal mezi mladými hodně studentů, kteří jeho snahy pochopili a spolupracovali s ním atd.

Zásluhou Jungmanna se čeština stala jazykem literatury krásné, ale i odborné, neustále se zdokonalovala a rozvíjela.

„Čech je ten, kdo česky mluví.“ – Jungmannova slova.

Další odpovědi
gecco

Co míníš slovem „jak“?
😉
Česky se učili česky…
Výuka češtiny byla v ´Česku´ od středověku v podstatě kontinuální, i když, pravda, koncem 18. století a začátkem 19. jen na ´základních´ školách.