ratava

Jak se uci mluvit starsi deti?

Nedavno jsem narazila na clanek o zanedbanych detech, ktere ve svem veku, myslim ze 4–5 let, neumely mluvit…
Je uceni se mluvit pro takove deti stejne jako pro batolata, nebo jine? Jen me tak napadlo, ze kdyz nejaky zpusob komunikace asi maji osvojen (posunky, zvuky…?), jak se pak uci tomu „novemu“? A je/neni nejaka hranice, od ktereho veku uz se clovek (dite) pri zanedbani mluvit nenauci…?

Odpovědi
ivzez

Tady sice jde o autistické děti, ale myslím, že u zanedbaných dětí
by postup byl alespoň na začátku stejný nebo hodně podobný.
http://www.do­bromysl.cz/scrip­ts/detail.php?id=1913

PtačíPaní

No tak asi když je člověk v tak pokročilém dětství, záleží na tom, jestli slyšel mateřský jazyk. Když ano, učí se mu lépe, má lepší návyky na okolní prostředí. Když ne, kvůli nějakému, třeba dlouhému pobytu v komatu od raného dětství, učí se mu mateřský jazyk hůře. Když se to zanedbá, od asi tak 10 – 13 let se to naučí těžko a možná má do konce svého života tak malou slovní zásobu, jako třeba loskuták.