Kepler

Jak se správně udává pravděpodobnost?

Zrovna před chvílí jsem slyšel v TV: "zbylo posledních 24 jedinců, pravděpodobnost přežití druhu: 1 000 000 : 1. Není to blbost? Setkávám se s tím často. Nemělo by to být správně 1 : 1 000 000?

Nejlepší odpověď
Alesh

Je to blbost. Správně je n:m, kde n <= m. Vlastně to „ku“ značí poměr neboli dělení, 1:1000000 = 1/1000000. Dá se to vyjádřit i v procentech tj. 0,0001 %.

Další odpovědi
Edison

Podle mě je druhý správně. První je nesmysl. Maximum je podle mě 1, čili 100%. Druhá varianta lze taky přepsat jako 1/1.000 000, nebo-li jedna k milionu, čili jedna miliontina.

klumprt

Alesh i Edison mají pravdu. Jen bych doplnil, že v čitateli (nahoře) je počet sledovaných možností a ve jmenovateli (dole) počet všech možností.
Například v klobouku je 1000 kuliček, z nichž 50 je černých a zbytek bílých. Když naslepo vytáhneme jednu kuličku, tak pravděpodobnost, že bude černá je 50/1000, tj.1 ku 20. Často se zlomek převádí na procenta, čili v tomto případě by to byla pravděpodobnost 5%.

Dochy

Pro ty co nemají rádi 1 000 000:1 i tohle dává smysl ale mělo by to být správně uvozeno.

  1. spíše bych řekl šance na vyhynutí
  2. Nemělo by to být označeno jako pravděpodobnost (ta se udává v rozmezí 0–1 či 0–100%)

Jde o zápis kdy se neudává pravděpodobnost jednoho jevu v poměru k celku, ale šance na „příznivý“ jev vůči šanci na „nepříznivý“… Takže šance na vyhynutí 1 000 000:1 je ekvivalentní k pravděpodobnosti přežití druhu 1/1000001. (tedy ne že by ta 1 v tom miliónu měla nějaký podstatný vliv na výsledek… Ale pokud by šlo o vyrovnanější pravděpodobnosti už by bylo třeba se rozhodnout, a jasně dát vědět, kterému zápisu dát přednost)

Frontinus

Pro potřeby pure math je jediný správný zápis reálné číslo z intervalu [0,1]. Všechno ostatní je v zásadě „vizualizace“, kde záleží hlavně na zvyklostech konkrétního oboru.

Obvyklý tvar je 1:10000, ale protože nehrozí nedorozumění, je i tvar 100000:1 v zásadě přijatelný. Tedy je to špatně, ale není to tak špatně, aby mělo smysl se nad tím pozastavovat jinde než v odborných textech. V neodborných textech to může být chápáno třeba jako rétorická figura, ve které mluvčí zdůrazní ten obrovský počet možností, z nichž jen jedna bude příznivá (vzhledem k nějakému odhadu pravděpodobnosti).

Trochu to komplikuje, že takové „pravděpodobnosti“ mohou být někdy třeba odds ratio standardizované na to, aby menší šance byla jedna. Zase, je to spíš vizualizace, pro další počítání se to moc nehodí.

Za sebe, pokud je to jen trochu možné, tak pravděpodobnosti vyjadřuji v procentech, protože na ta jsou lidé zvyklí a jde s mini přirozeně dál počítat.