mosoj

V čem je nesprávná odpověď ?

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-silna-vrstva-by-vznikla

Otázka zněla jak silná by byla vrstva papíru silného 0,1 mm kdyby byla přeložená 42 x ?
Jedná se výpočet 42. členu geometrické posloupnosti kde q ( kvocient) je 2 a a1 = 1.
a42 = a1^(2–1)*q^(42–1)
a42 = 241
a42= 2 199 023 255 552

nyní převod na km = 2 199 023 255 552 * 10−7 = 219 902 km

Prosím rádce aby svoje řešení uvedl zde .

Osobně jsem nikdy neměl profil uzamčený.
Doplňuji:
„Děkuji“ rádci za vysvětlení a ochotu ne – diskutovat.
Ano v označeném výsledku je chyba. Ta spočívá v tom, že prvků posloupnosti nebylo 42 (42 bylo přeložení) ale 43. Zapomělo se na ten první nepřeložený papír. Mnou udávaný postup výpočtu je správný, ale z předchozího postupu vyplývá že je třeba násobit ještě jednou q (2×) tedy :
219902 × 2 = 439 804 km

A rádci připomínam že existuje ještě oddíl diskuse. I v uzamčené otázce.Pokud ovšem někdo je diskuse schopný!

Nejlepší odpověď
radce

Uzamčení profilu bylo o někom jiném…
Správná řešení jsem ohodnotil a dokonce jsem ve své odpovědi dal odkaz na Excelovskou tabulku, kde to řeším. Pokud by ses na řešení v tabulce podíval, pravděpodobně bys nenominoval nesmysl.
Pokud mám v tabulce logickou chybu, řekni, kde. Pokud je tam matematická chyba, reklamuj u Gatese…
Děkuji
Doplňuji:
Bolaku, BINGO, ale asi jsme oba dementi, protože Mosoj nominoval jiný výsledek…

Další odpovědi
bolak

Já teda moc nerzumím těmhlenctěm quocientům a všem těm matematickejm složitostem jo, ale když 0,1 mm papír a přeložíš ho jednou, tak už má 0,2 mm, to znamená jedno přeložení je „krát dva na první“.

Když ho přeložíš 2×, tak bude mít 0,4mm, což znamená 0,1×22. Bez vzorců (nevím jestli to mám dobře) mi z toho vyplývá, že když:

1 přeložení … 0,1*21
2 přeložení … 0,1*22

tak 42 přeložení bude 0,1*242, a to mi vypočítal google jako tohle > https://www.go­ogle.com/sear­ch?client=ope­ra&q=0,1+mm+*2%5E2&sou­rceid=opera&i­e=utf-8&oe=utf-8&channel=sug­gest#hl=cs&cli­ent=opera&hs=VJf&ch­annel=suggest&scli­ent=psy-ab&q=0%2C1+mm­+*2%5E42&oq=0%2C1+mm+*2%­5E42&gs_l=ser­p.3...5312.5800­.0.5849.2.2.0­.0.0.0.238.238­.2-1.1.0...0.0..­.1c.1.4.psy-ab.Ovv0vOrmspI&pbx=1&b­av=on.2,or.r_gc­.r_pw.r_qf.&bvm=bv­.42661473,d.bGE&fp=571d­6ce161cc4fdf&biw=1887&bi­h=936

RedC22

Víš proč nefunguje ten vzoreček pro geometrickou posloupnost? (Taky mi to vrtalo hlavou)

a₁ … 0 přehnití papíru
a₂ … 1 přehnutí papíru
a₃ … 2 přehnutí papíru
.
a₄₂ … 41 přehnutí papíru
a₄₃ … 42 přehnutí papíru

A tedy: a₄₃ = 0,1*2^(43–1) mm = 439 804,651 km , což je přesně to, co píše bolak.

Doplňuji:
A sakra, já se tak pracně píšu s vysvětlením a ty na to klidně přijdeš sám dřív, než to vůbec dopíšu :,(

Sůwa

Mne zas zaujalo, že otázka >Rádce< byla smazána, takže kdo ji nečetl včera, nejspíš neví o co jde. Takže pro vysvětlení – Dr. Axl oslovil Rádce vnitřní poštou, místo aby se vyjádřil v diskuzi. Asi přesně neví, na co ta diskuze je. Když má někdo uzavřený profil, neměl by používat vnitřní poštu vůbec, protože nedává možnost k odpovědi 🙂

radce

Ano Sůwo, děkuji !

briketka10

RedC22,

chá chá zas padám ze židle
„přehnití papíru“ nespěchej :O))

RedC22

Myslím, že už se mi podařily horší/lepší překlepy ;)

radce

Vím, že existuje diskuse, sám ji používám, nepotřebuji školení. Ale než začnu diskutovat, snažím se přečíst odpovědi včetně odkazů, abych pak nebyl za blba…

bolak

mosoj tě něčím naštval? :)

radce

Nic osobního !
Ale z principu mi vadí, když někdo ohodnotí (či nominuje) nesmysl, přestože má v odpovědích (nejedno) správné řešení i s výpočtem, navíc „nejopalcovanější“…

mosoj

Nejpodstatnější je, že postrádám objasnění chyby.
Ale třeba to máš jako know how !

A jinak, každému tady vadí něco. Co s tím uděláš ?

radce

Chybu sis přece objasnil sám v doplnění této otázky…

mosoj

Jinak je zajímavé že tě vadí moje opalcování, ale ne ten kdo to vypočítal.
Navíc mně tou otázkou nešlo ani tak o absolutní přesnost jako o představu, jakých rozměrů „pitomé“ 42 násobné přeložení dosáhne.

radce

Každý se může splést, sám víš že na původné dotaz byly výsledky opravdu různé. Kdyby tam byla jedna správná odpověď, asi bych si nedával tu práci a nedělal na to názornou tabulku v excelu. Pravděpodobně jsi ji ale před nominací nesmyslu ani neviděl, jinak by Ti snad muselo dojít, haký je správný výsledek…
S tou absolutná přesností souhlasím, proto jsem také nezkoumal výsledek na desetiny milimetru. Ovšem dvojnásobek čísla je trošku větší rozdíl…

bolak

A bereš vpotas i tu možnost, že se prostě jenom splet? :) Že nominoval, prtože si v tu chvíli myslel, že je to odpověď správná?

Já myslel že ty to tady budeš klidnit :))

radce

Ano, pravděpodobně se spletl. Pokud bych se podobně spletl já i kybych měl na talíři dva správné výsledky i s řešením, pravděpodobně bych si pečlivě zkontroloval svůj výsledek a v diskusi se pak omluvil, že jsem blb…

mosoj

Bolak bingo!

bolak

http://www.you­tube.com/watch?fe­ature=player_de­tailpage&v=n_2gCpS­ceIk#t=8s

radce

Že by došly argumenty? 😁
No nic, omluva se předem přijímá…