meereg

Jak se správně oslovují ženy s vojenskými hodnostmi?

Např. major Nováková či majorka Nováková.

Nejlepší odpověď
annas

"Z jazykového hlediska rozhodně doporučujeme přechylovat i vojenské a policejní hodnosti. Podoby jako strážmistryně, vojínka, desátnice, praporčice, poručice, majorka apod. mohou sice působit nezvykle, některé snad až jako konstrukty, avšak ve větném kontextu se jim prakticky nelze vyhnout.

Ženu, která má určitou vojenskou hodnost, ve spisovném a neutrálním projevu zpravidla neoslovíme (paní) kapitáne Nováková, ale (paní) kapitánko Nováková, vyznamenání předáme spíše desátnici Novákové, praporčici Novotné než desátníkovi Novákové, praporčíkovi Novotné apod.

Pravidelně přechýlené podoby vojenských hodností, jako vojínka, praporčice, majorka atd., ostatně najdeme i v běžných slovnících."

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?ref=850­&id=700

Ad Mercurion,

přečetl jste si všechna oslovení a vzájemně je srovnal?

I u vojáků se v tomto případě dbá na pravidla, myslím v oficiálních sty­ku.

Víte o nějaké ženě, která byla ve funkci generála?

Asi před 10 lety se stala první podplukovnicí Lenka Mendlíková.

Další odpovědi
led

Oslovenie hodnosťou sa používa v rode osloveného, tj mužská podoba u muža a ženská u ženy. major Novák, majorka Nováková, mjr.Novák, mjr.Nováková

„Argumentácia platnosťou mužských pomenovaní profesií,
hodností, titulov a pod. v zákone ako všeobecných pomenovaní sa síce zdá
zbytočná (veď napr. zákon síce všeobecne hovorí o učiteľoch, ale toto pomenovanie zahŕňa aj mužských vykonávateľov tejto profesie, t. j. učiteľov, aj
ženské vykonávateľky tejto profesie, t. j. učiteľky), v ozbrojených zložkách
sa odzrkadľuje rigorózne maskulínne chápanie tejto profesie. V konkrétnych
prípadoch pritom treba odlišovať vykonávateľa činnosti od vykonávateľky činnosti, napr. stomatológ/sto­matologička, sudca/sudkyňa, dekan/dekanka;
podobne poručík/poručíčka, plukovník/plu­kovníčka a i.
Skratky hodností píšeme s malým začiatočným písmenom v základnom tvare (za skratkou nasleduje bodka)“
viď odkazy
O používaní pomenovaní hodností v ozbrojených zložkách. J. Hladký (str161) http://www.jul­s.savba.sk/edi­ela/ks/2006/3­/ks2006-3.pdf
Analýza významu a možností používania rodovo vyváženého jazyka http://www.ru­zovyamodrysvet­.sk/chillout5_i­tems/1/6/0/1/16­01_5755f0.pdf

Mc Merkurion

… Pokud mluvíte s vojáky, policisty nebo i hasiči, měli byste používat jejich hodnosti. Ženy s hodností pak oslovujte v ženském rodě, tedy „praporčice Nováková“ … http://www.ipod­nikatel.cz/Ko­munikacni-dovednosti/spravne-osloveni-zaklad-kazde-komunikace/Jak-oslovit-zenu-osloveni-s-tituly-tykani.html … (ale používá se obojí)

… ale vzhledem k tomu, že na vojně musí být na všechno předpis a pravidla pravopisu a etiketa tam většinou neplatí, tak zde je přesné oslovování včetně hodností (všimněte si, že: pane generále >>> není v ženském rodě) http://www.unob­.cz/studium/pru­vodce-prvaka/Stranky/nor­my-chovani.aspx

Klaproth

V době mé voj. služby jsem měli ženu u útvaru jenom jednu, říkali jsme jí Pavlíno.

isteron2

Vo všeobecnosti sa oslovujú v mužskom rode.

annas

Protože u nás ve funkc generála není dosud žádná žena, není v jazykových zdrojích uvedený její přechylený tvar.

Možné přípony jsou – ka a – yně/-kyně. Přípona -ka je je nejfrekventova­nější, další přípony jsou méně produktivní a záleží na zakončení mužské varianty..

Takže tipuji, že budeme mít generál-ku. Ale jsem zvědavá, jak se vyjádří ÚCAV.

Slovo generálka se hovorově používá i pro ženu generála nebo pro ženu panovačnou.

Generálka – nespisovné = generální zkouška = hlavní, celková, všeobecná zkouška

Jak se vyjádřili odborníci?

Volala jsem 20. 3. do ÚJCAV do Prahy, dověděla jsem se, že z hlediska jazykového je správný tvar generálka, který je ovšem zavádějící kvůli tomu, že má jiné významy, jak jsem uvedla.

Vzhledem k tomu je možné, ale nikoliv správné, že třeba ve vojenské terminologii zůstane tvar nepřechýlený.

Bohužel s ÚJCAV konzultují správné tvary jen novináři.

Je tedy třeba vyčkat, až bude generálská hodnost udělena.

annas

Omlouvám se za chybný pravopis Mercurion místo Mc Merkurion.

Děkuji.

Mc Merkurion

… to nejni chybnej pravopis, to je jen zkráceně, za to se nemusíš omlouvat …

Mc Merkurion

annas: „Z jazykového hlediska rozhodně doporučujeme …“ všude se jazykovou příručkou neřídí, někde holt platěj vojenský předpisy: http://www.unob­.cz/studium/pru­vodce-prvaka/Stranky/nor­my-chovani.aspx

annas

Ad Mc Merkurion

necháou, proč píšete mně.

Pravidla jsem nevymyslela, takže se obraťte na pracovníky Ústavu jazyka českého AV a napište jim, že píši bludy. 🙂

Mc Merkurion

… jelikož jsi to použila v odpovědi, to znamená, že se s tim ztotožňuješ, a že neznám nějakou generálovou, neznamená, že tvá odpověď je správná! … ne ve všech případech! … a mimochodem, máme již dávno plukovnici! …

Mc Merkurion

… jen oprava: „v ozbrojených silách působí čtyři ženy v hodnosti plukovníka“ … https://www.no­vinky.cz/doma­ci/432235-prvni-ceskou-generalkou-muze-byt-lenka-smerdova.html

anonym

Granátometčnice?
Odstřelovačka?
Tankistka?