Zvědavý

V kolika letech se chodilo a v kolika odcházelo z vojny ?

Za komunismu (pokud možno ještě v 50. letech

Nejlepší odpověď
mosoj

Pokud jsi nechodil na školu tak po dovršení 18. roku jsi byl pozvaný k tzv. odvodu a pak jsi jen čekal, kdy tě pošlou povolávací rozkaz. Základní vojenská služba trvala 24 měsíců u speciálních jednotek ( na př. letečtí mechanici a pod.) 26 měsíců. Ty dva měsíce byly na útvarech tři ročníky a čekalo se až se noví vojáci alespoň trochu vycvičí a budou moci přebrat úkoly mazáků, kteří teprve potom byli propuštěni do civilu.

Kdo studoval vysokou školu , absolvoval během studia tzv. vojenskou katedru a po ukončení vysokoškolského studia šel ještě na jeden rok k útvarům jako tzv. absolvent ( byli označeni bílou páskou a hodností na náramenících).

Hrubá nekázeň byla trestána vězením po službě nebo tzv. ostrým vězením ( tzv voko bylo max. 21 dní vězení).
Pokud byl někdo veliký průserář mohl dostat i vojenského prokurátora a to pak znamenalo vězení v Sabinově! Mohly to být měsíce i roky. Tento čas se také nasluhoval.
Dny strávené v ostrém vězení se nasluhovaly a o to se šlo do civilu později !
Doplňuji:
Tak to bylo za 1. republiky i za komunistů. Prašť jako uhoď !

Další odpovědi
badisko

po skole…takze to bylo ruzne nejdrive vsak v 18 letech…

anonym

Většinou to bylo v 19 letech a vojna trvala dva roky. Branec mohl dostat tzv. „odklad“. Průšviháři měli vojnu prodlouženou o tresty.

led

Za komunizmu nebola žiadna vojenská služba!

Zdôvodnenie:
komunizmus ako politické zriadenie nebol nikde na svete dosiahnutý, takže nemohla byť ani vojenská služba za komunizmu.

anonym

Tak v padesátých letech (teda nevím do kdy to platilo) se chodilo na vojnu sice na 2 roky, ale chodilo se až v jednadvaceti na vojnu ve třiadvaceti z vojny.Ale jak mě otec vypravoval, v těchto letech už bývalo hodně vojáků ženatých a vojenská správa musela rodinám platit nějaké peníze.Takže pak posunuli začátek vojny na dovršení devatenácti let.

nonnel

V 18 letech. Pokud jsi dělal školu, tak po škole. Z vojny se jeden čas taky chodilo až po třech letech. Potom se vojenská služba zkrátila na dva roky. Když jsi ale na vojně byl neustále v base, tak to na ty tři roky někdy zase vydalo.

mosoj

Dotaz zněl od roku 1950.
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Z%C3%A1kl­adn%C3%AD_vojen­sk%C3%A1_slu%C5%BE­ba

anonym

Nevím jak se to tedy počítalo, já beru jen kdy šel můj otec na vojnu a ten šel v jednadvaceti a celý jeho ročník.A právě všichni z jeho ročníku už byli ženáči nebo se ženili ještě během vojny.

mosoj

Odpovídal jsem z hlavy , proto jsem zapoměl na vznik branné povinnosti !!!!

anonym

K odvodu bylo pozvání v 17 letech a vlastní odvod 18–19 let.

anonym

Nesouhlasím.Žádné pozvání k odvodu jsem nedostal.V 18ti jsem šel k odvodu (1971) a za rok na vojnu (1972–1974).