Jak se spojuje ocelové lano?

např. lano na lanovkách – nikde není vidět žádný spoj

Nejlepší odpověď
mosoj

Lana se specielně do sebe zaplétají.
Doplňuji:
Vyrobit smyčku lana v potřebné délce není nic jiného než spojení konců lana zapletením v továrních podmínkách.

Pominulu spojování lan pomocí různých svěrek tak zde je ještě jedna metoda spojování.

http://www.me­tallan.cz/tipy-a-doporuceni/ma­nipulace-montaz-a-skladovani-ocelovych-lan.htm

Kdy se která používá ale neznám. Nejsem odborník.

Další odpovědi
jendahun

Nevím jak je to u lanovek pro lidi,ale u lesních lanovek na tahání dřeva se roztržené lano zaplétá běžně.Je to dovednost,kterou museli dělníci umět a opravit lano přímo v lese.Používají se k tomu klíče ve tvaru šroubováku,nebo silné jehly,odstraní se konopná duše a roztřepené konce se po prameni zaplétají.Zbytek se odsekával.Poměrně pracné,ale šikovný dělník to do půl hodinky měl hotové.

Hykam

V tom, že se do sebe lana zaplétají má mosoj pravdu, ale ne ocelová. Ocelový dráty z nichž je lano spleteno nelze tak jednoduše ohýbat jako textilní lana.
Nevím jestli se dají ocelová lana spojovat tak aby nebyl vidět žádný spoj(spíš bych řekl, že ne), ale např. na lanovku se vyrobí lano již v potřebné délce.

GangstaHelper

Nevím, jak by se dalo lano u lanovky vyrobit tak, aby už bylo „do kola“. Minimálně jedna spojka tam být musí.

Bude to vypadat asi nějak, jako válec na té fotce uprostřed ;) Samozřejmě k zajištění hladkosti chodu u lanovky s technologickými úpravami (zaoblení, zúžení apod.).