Xanada

Jak se sází rostlinky do akvaria-v prodejním košíku?

Omlouvám se za zařazení, ale v kategorii akvaristika se už dlouho neobjevují odpovědi.

Odpovědi
annas

Vaši otázku někdo skryl. . Už tehdy jsem našla odpověď, ale než jsem ji odeslala, otázka zmizela.

https://www.ros­tlinna-akvaria.cz/jak-vybrat-a-zasadit-rostliny-139

"Vyndání rostlin z košíčku
Rostliny jsou po zakoupení v košíčcích v minerální vatě. Kvalitní rostliny jsou již zakořeněné. Rostliny vyndáme z košíčků a pečlivě odstraníme minerální vatu. U stonkových rostlin to půjde snadno. U růžicových rostlin jako jsou cryptocoryne, microsorum, echinodorus však bude minerální vata pevně přichycena ke kořenům. Je proto potřeba použít pinzetu a vatu odstranit, jinak by hrozilo uhnívání kořenů. Pinzetou to jde však poměrně snadno a odstraníte kousky, které by se Vám předtím vůbec nepodařilo odstranit.

Kořeny stonkových rostlin zkrátíme na cca 3 cm pomocí nůžek a otrháme spodní patra listů. Stonek uchopíme do dlouhé pinzety (v e-shopu k zakoupení až 50 cm dlouhé pinzety) a sázíme pod úhlem 45°. Pokud bychom je sadili rovně, měly by po zalití vodou tendenci vyplavávat.

Kobercové rostliny po vyndání z košíčku rozdělíme na velké množství malých rostlinek, které následně sázíme pomocí pinzety několik centimetrů od sebe. Zde je použití pinzety nutné. Postupně se rostlinky spojí a vytvoří souvislý koberec.

Některé rostliny nelze sázet do substrátu, protože by jim uhnívaly kořeny (anubias, microsorum), proto je nutné je přivázat silonovým vlascem ke kamenům a kořenům. Stejně tak připevníme silonem ke kořenům mechy. Nepřivazujte ke kořenům příliš velké chuchvalce mechu. Po přivázání by mělo být stále vidět dřevo."

Názory z diskuze

https://www.ak­varko.cz/kniha­.php?tema=2862