bolak

Jak se říká, co do správného češtinu, když někdo pojmenovává neživé věci lidskými jmény?

Nejlepší odpověď
annas

Uvedla jsem všechny možnosti vztahu k neživé věci, záleží na okolnostech a užití.

Literární pojmy, které vyjadřují vztah k neživé věci, může se použít i vlastní jméno, nejen obecné. .

Personifikace – zosobnění – neživým věcem jsou přisuzovány lidské vlastnosti a schopnosti (moře mě objalo rukama, slunce se usmívá)

Apostrofa, oslovení; zpravidla aktualizované, básnické oslovení věci neživé – Ó matko má, v světlo proměněná.

Alegorie – jinotaj – obrazně symbolické literární nebo výtvarné zobrazení abstraktních pojmů, lidských vlastností, událostí. – např. Orwellův román – Farma zvířat.

Bajka – zvířata mluví a jednají jako lidé – ponaučení.

Když člověk pojmenovává křestním jménem nějaký předmět, jde o jeho citový vztah.

Tato pojmenování se řadí do slovní zásoba podle citového zabarvení

  1. kladný vztah – slova lichotivá (mazlivá) – familiární, dětská, hypokoristika (obměny vlastních jmen) a zjemnělá (efumemismy).
  2. záporný vztah – slova hanlivá – pejorativa = zveličelá, obhroublá, vulgární, dysfemismy.

Jinak v odborné rovině při přenášení vlastního jména na výrobek vznikne tzv. apelizovaný vztah mezi vlastním jménem (např. výrobce Maceška) neživým předmětem, třeba výrobkem (maceška). Tím získávají nové výrazy zvláštní postavení mezi vlastními jmény a apelativy.

Tak se pojmenovávají i výrobky, takže jde o jednotku onomastiky, pojmenování pro artefakt (umělý, lidský výtvor) jakožto výsledek výroby.

Poslední část podle Naší řeči

bolak

annas: já myslel když se třeba malejm dětem říká, aby až se pudou koupat, si umyli pořádně i ferdu ale o ni to někdy používaj i dospělí, třeba „hm, tak promiň ale pepik je dneska nějakej unavnej“ :)

takže co přesně z toho co jsi uvedla je tenhle typ za výrazivo? já se v tom nějak ztrácim :)

annas

Totiž jsou dva pohledy. Literární a jazykový. Otázku jsem pochopila, ale uvedla jsem víc možností

Z pohledu mluvnice – citový vztah k „předmětu“, používá přirovnání, podobnosti (metafory)., nebo metonymie atd. Slova citově zabarvená, dále jsou ve slovní zásobě archaismy, historismy, slova cizího původu, termíny atd.

Slova kladná: 1. familiární u dospělého. 2. Když řekneš dítěti, tak dětská. 3. Ale dá se to brát i jako eufemismus (vpředu jsem slovo napsala špatně).

Takže – první příklad -u mytí = slovo dětské. Druhý příklad – u dospělého – familiární, v důvěrném styku. . Dá se ještě víc zjemnit, – pepíček, ferdíček … eufemismus

Slova záporná – jsou opak, příklady neuvádím.

Jsem nějak vygumovaná. Třeba by šlo ppužít – dám si jednoho váhalu- jeho párek, nebo jeden kunín – jogurt – nebo marušku – zákusek – familiární. Když dítěti – tak slovo dětské. Nějak tak.

bolak

rozumim :)

gagaga

ja ne !!
ja nerozumim tomu, kdy se z toho Ferdy stane unavenej Pepa ..!

  • iv-

vagra

:)

briketka10

helejte : strejda nám říkal
na chatě holky dělejte až
si umejete tu vaši Ágnes,
tak vyrážíme – šli jsme na
pívo a oběd :D

bolak

jste byli loni někde na dovolený jo? :) se strejdou…

gagaga

prej byli letos ! :)

briketka10

bolaku,
né, teď v létě s tetou a strejdou
se ségrou a ještě s dcerou po
naší sestřenici napůl sirotkem
Barunkou, které je15 let ..
v Jedovnici u Brna na chatičce
a já zapomněla plavat v malým
bazénku hlubokým 80cm jsem
se skoro utopila !! to je něco
pro Kolesu a já mu to říkala, že
plavat neumím :DD

bolak

to je téma na diplomovou práci..

gagaga

an. nam to zítra dovysvetli ..jestli ona uz nam nechtěla něco naznacit tim :

annas

Uvedla jsem všechny možnosti vztahu k neživé věci, záleží na okolnostech a užití…

annas

ad iv a bolak. Ach jo. Raději mlčím … 🙂

gagaga

… to ja u toho" Pepi "taky vetsinou mlcim .. jednou , kdyz uz byla velka tma, tak se me dokonce Pepa zeptal, jestli tam jeste jsem !!

annas

:=))

briketka10

jéj to je ale krásný téma na večer :))