Avatar uživatele
SEmperor06

Jak se řekne tomu držátku na brejlích?

ak se řekne takovýmu tomu držátku na brejlých?

Upravil/a: annas

Zajímavá 0 před 1932 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Myslíte jedno držátko u brýlí?

Znám jako lorňon, ale vypsala jsem vám i další jeho názvy.

Nedváno jsem lorňon viděla ve filmu pro pamětníky u herečky Růženy Šlemrové. Používala jej často.

„'Je to tzv. Lorňon (francouzsky lorgnette), také Lornět, Lorgnet, Lorgneta, Lorněta, Lorgnon, jsou mono nebo častěji binokulární brýle s delší šikmo směřující rukojetí, určené především pro krátké nošení.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lor%C5%88on
--

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ahold

Jestli myslíš dvě „nožičky“ které se zastrčí za uši, tak to jsou odborně STRANICE.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
aliendrone

Jestli na tom je tenhle znak > https://static1­.squarespace.com/sta­tic/5266a779e4b09e5c3d8d­3902/t/5660b98fe4b0a5d9e­263b383/1449179538964/?f­ormat=300w , tak se to MOŽNÁ bude jmenovat „držák na kelímek“! ;) :D

Bez urážky, ale tohle je přímo MISTROVSKY blbě položený dotaz, to na to máš nějaké speciání školení nebo co? ;) :D :D

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Edison

Zajímavá otázka.. Jednou to napíšeš správně a jednou blbě… Hahahaha… Ale co má být „držátko“? Brýle se nedržejí…

Na nose držejí nosovkou. Někdy nosovkou na hrazdičce. Nosovka může být jednodílná, dvoudílná (dnes už většinou).

Kromě lorňona existuje také skřipec. Ale taky monokl. Každý systém má svůj charakteristický způsob „držení“. I stranice bývají hodně různé, podle principu držení… pro změnu na hlavě (za ušima).

Upravil/a: Edison

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
marci1

Máš na mysli „nožičky“, „hokejky“? 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

To je brejlátko.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Mc Merkurion

@Edison … druhá varianta je od annas … podívej se do „úprav“ …

před 1932 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
aliendrone

Jsem ohromen odpovědí uživatele(ky) ahold – neměl jse tušení, že nožičky (hokejky) na brýlích se jmenují jinak, než nožičky/hokejky! :)

V případě že má tazatel na mysli lorňon (jak píše annas), tak tam se držátko nazývá „rukojeť“. Myslím.

před 1932 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek