OptieX

Jak se projeví snížení tlaku ve vzlínavém topném systému?

V rodinném domě…žádné čerpadla…jen kotel ve sklepě…Prostě: Co se stane, když tlak ulítne na žádný? Atmosférický leda…?
EDIT, po Cochee: Mě zajímá efektivita vytápění při sabotovanym tlaku navzdory atmosfrécickýmu…ne fakt se nekoná doplňovací nádrž na střeše, ani autamatický doplňování vody/tlaku do systému…otázka je: Vyšší tlak, lepší topení?

Odpovědi
cochee

Buď máš v samotížce otevřenou expanzku, pak je správný tlak zaručen přítomností vody v ní – když voda zmizí, je třeba ji doplnit, aby v EN aspoň nějaká hladina byla. Anebo tam máš tlakovou expanzku a pak máš uzavřený okruh, ve kterém je ve stavu bez poruchy nastaven nějaký tlak za studena. Pokud je tlak nulový (i tak tam bude tlak hydrostatický), znamená to buď, že voda chčije přes pojišťovák, který v systému s tlakovou EN musí být, anebo máš vyfouklý balón v EN – tedy buď je píchlý, anebo utíká tlakovací ventilek. Tak nebo tak by asi samotíž nefungovala a po zahřátí vody v kotli by možná i voda zavařila, ale hlavně by asi utíkala buď přes ten pojišťovák anebo přes hustící ventilek balónu.

mosoj

Máš v to madlajs. Efektivita vytápění závisí na tepelných ztrátách a účinnosti kotle. Když nebudeš mít tlak v atmosférickém systému, znamená to, že nemáš v systému žádnou vodu, takže žádné topení, žádná efektivita. Při přetlakovém uzavřeném okruhu nulový tlak( spíše podtlak) znamená taktéž málo vody v systému. Jestli bude topná voda cirkulovat závisí na tvaru vedení topného okruhu, jeho výšce a na tom kolik vody chybí. On tam totiž může být nulový ( spíše podtlak) ale po zahřátí se tlak dostane na přetlak a systém topí. Samotížná cirkulace já dána výškou topného okruhu a poměrem průřezů trubek a samozřejmě teplotou topné vody. Pokud máš systém odvzdušněný na přetlaku nezáleží. A máš ho odvzdušněný, když nemáš v systému žádný přetlak?

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.