Kelt

Jak se ověřuje pravost podpisů pro kandidátní listinu na prezidenta?

Já jsem například žádný listinu nepodepisoval, a proto nevím, jak vypadá. Zřejmě čistý list A4. Kdyby se na jednu stránku vlezlo 50 podpisů, tak potřebuji 1000 listů, respektive 500 listů, když budu podepisovat obě strany. No a mnohokrát jsem musel podepisovat papíry jiným jménem. Tak si říkám, že několik lidí by dokázalo snad napodobit ty podpisy jiných lidí. V televizi říkali, že vezmou náhodný vzorek a nějak to ověřují a pak ještě jednou. Ale jak to ověřují, jak třeba zjistí, že Petr Krátký, Tomáš Krátký, Bořivoj Neruda a další neexistují, a že to nejsou jejich podpisy? Kdo mi to vysvětlí? Děkuji.

Nejlepší odpověď
petrph

Ale jednoduše tak, že (pokud jsi tu podpisovou listinu ještě neviděl). tak tam musíš, vedle podpisu, hůlkovým písmem, napsat i plné jméno, adresu a datum narození. A tohle už si na tom náhodném vzorku ověřit mohou, dle státní evidence osob, zda to jsou správné údaje existující osoby. Oni by si mohli porovnat i ten podpis, ten mají v té státní evidenci uložený taky – ale oficiálně netvrdí, že by to při té kontrole dělali. Takže hypoteticky, kdybys znal tyhle údaje o jiných lidech, a vyplnil a podepsal to za ně, tak tohle se neodhalí.
Nicméně, pro uklidnění, ona je to spíš úřední šikana. Nemá smysl v tom podvádět, protože tím se jenom ten kandidát zaregistruje. Ale pokud nemá dostatečnou podporu voličů, aby ho pak volili, tak to bylo celé naprosto zbytečné..

Další odpovědi
Ametyst

Na podpisový arch se dává i číslo občanského průkazu. To se porovná s podpisem.

Pepa25

Jednoduše: kontrolou na evidenci obyvatel. Petice podporující kandidaturu kandidáta musí být podepsána občany vždy s uvedením jména, příjmení, data narození, adresy a čísla občanského průkazu.

Zdroj: https://www.mvcr­.cz/volby/cla­nek/informace-o-podminkach-kandidatury-ve-volbe-prezidenta-republiky-2023.aspx