Jak se nazývá samice od divočáka?

Nejlepší odpověď
annas

Samec, se nazývá kanec nebo kňour. Samice, je bachyně nebo také svině.

Pokud vás zajímá etymologie, doplňuji ze slovníku Jiřího Rejzka.

1. bachyně ‘samice vepře divokého = černá svině. Z něm. Bache tv. (s produktivní příp. -yně) a to přeneseně ze sthn. bahho ‘hřbet ,šunka, slanina’,jež je příbuzné s angl. back ‘záda’). Přes střlat. baco a stfr. bacon přešlo do angl. jako bacon slanina.

I prasnice od domácíhoi vepře se na Moravě nazývala l bachňa i bechyně, bachyně. Později se výraz používal pro svini, především divokoum, tedy bachyni.

2. Souvisí se slovem bagán, bagoun
bagán zast. expr. ‘primitivní venkovan’. Asi z bagoun ‘uherský vepř’ a to nejspíš přes slovenštinu, bagún ze střlat. baco, baconus‘vepř na výkrm, šunka’ (odtud přes stfr. do angl. bacon ‘slanina’), které je z germ. (viz :bachyně).

3. kňour ‘(divoký) kanec’. Asi z polského či ukrajinského knur (s expr. změkčením), což je nejspíš zkrácení delší formy, která je v ukrajinštině knóroz, p .kiernoz aj. Další původ je nejasný.

Další odpovědi
Kepler

Bachyně.