Fun-Tomas

Jak se může bránit plnoletý proti rodičovské šikaně?

Zdravím všechny :) Je to hodně nevšední otázka ale i tak … Mám přítelkyni, je jí 18 a bydlí stále u rodičů. Otec alkoholik, matka na práškách, sestra rozmazlená a strejda co tam bydlí také alkoholik. Přítelkyně si brigádou vydělává na věci, které má každý u svých rodičů samozřejmostí (pití, jídlo, oblečení) + si koupila vlastní notebook do školy a televizi. Bohužel fotr jí mlátí a matka taktéž, co je nejhorší, tak je podle mě šikanování ze strany rodičů. Například z ničeho nic jí seberou telefon, její notebook, vypojují jí televizi, když se koupe tak vodu, že prý musí šetřit, dále například rozházený pokojíček a chlastačky až do rána, kdy nemuže spát a usíná ve škole. O případných problémech ve škole se rodiče už vůbec nezajímají. Opravdu nevím jak jí mám pomoct, už jí napadaly různé myšlenky … U nás bydlet nemůžeme. Myslíte, že je to případ pro sociálku? Nebo nějaká jiná rada? Jen doplňuji, že má přítelkyně nekouří, nepije, nedělá průsery atd., takže chování ze strany rodičů je bezdůvodné. A pokud vím, rodiče mají povinnost starat se o své dítě dokud studuje, což má studium ještě 2 roky.

Omlouvám se za delší text, ale opravdu už nevím co mám dělat. Děkuji.

Nejlepší odpověď
badisko

Vepište odpověď…je ji 18 doma ji nikdo nedrzi…chapu ze je na skole a ze tak nema noznost si vydelat na najem (na svuj vlastni byt)…vis tohle je slozite ..musi vydrzet nebo si poradit jinak …Ps bydli doma u rodicu jejich byt jejich pravidla ikdyz blba.. ale jejich…co treba rodina tedy babicka, deda …hold hochu s timhle ti nikdo nepomuze to si musi kazdej vyresit sam …spise se poptat na socialce..

Další odpovědi
anonym

Delší text rozhodně v takovém případě na závadu není. Pokud přítelkyně chodí do školy, tak by měla asi o své situaci informovat třídní učitelku (příp. učitele) a měla by se obrátit v každém případě na sociálku. Je ovšem otázkou, co se stane, až přijde příslušný pracovník úřadu na kontrolu. Potom může nastat teprve peklo.
Pokud je situace pro Tvou dívku opravdu neúnosná, tak ji řešit stejně bude muset. Odkládat rozhodnutí požádat oddělení právní ochrany o pomoc, to není nejlepší. Čekat na zázrak nepomůže. Nic a nikdo se nezmění sám od sebe.

Alesh

Pokud je to opravdu takto strašné, pak se nabízí varianta odstěhovat se a výživné vymáhat soudně. Ale to bych bral jako krajní variantu, navíc by musela dokázat, že ji opravdu zásadně škodí, mít důkazy atd. Navíc tím půjde proti svojí vlastní rodině. Neřeš to tady, zvedněte zadky a navštivte poradnu, sociálku apod., alespoň prozatím posbírat informace.

Ella

Bohužel jsem takovou situaci nezažila, takže žádnou použitelnou radu nejspíš nenabídnu, co ale můžu říct je: kamarádka, taktéž 18, se odstěhovala od svého otce a nevlastní matky, našla si bydlení u jedné paní – pokoj, dostatečně prostorný, v dvouposchodovém bytě, s malou kuchyňkou a vlastní koupelnou, k tomu jí paní i vypere a občas i navaří a stále studuje střední školu, chodí na brigádu. ALE je ovšem pravda, že její rodiče jí platí nájem, 5000,–, pod podmínkou, že si udrží dobré známky. Což u vaší přítelkyně takováto dohoda s rodiči nejspíš nehrozí.
Ať si zkusí promluvit se školní poradkyní, která jí může poskytnout nějakou užitečnou radu, kam se obrátit dál.
Je pravda, že rodiče mají k dítěti vyživovací povinnost dokud studuje, ovšem vymáhat na rodičích soudně výživné je docela ošemetné, ovšem pokud by nebyla jiná možnost…
Úpřimně si přeji, aby vaše přítelkyně našla řešení, které jí bude vyhovovat a nebude se muset doma takhle trápit :(

honza19hk

no co je to domácí násilí tak podat trestní oznámení.Dobré je mít ale nějaké důkazy a svědky.Dneska jsou velmi oblíbené tzv fotopasti,tak jich pár kup a až nebude nikdo doma nebo budou spát tak je rozmísti .nesmí být ale vidět.

YunnArt

Pokud nebude líná si vyběhat sociálku, může si sjednat vlastní podnájem a sociálka ji bude přispívat jak na nájem tak na jídlo a dokonce i hygienu.Je ale důležité jednat, a starat se o vyřízení. Je to běhání po úřadech, ale to je podle mě maličkost. Můžete zavolat na linku bezpečí – tam vám výborně poradí a vše vysvětlí.Je důležité se informovat. Chce to určitě podporu z Tvé strany a ochotu to s ní vyřídit. Určitě to chce řěšit co nejdřív. Držím palce!