autacek

Jak se liší trestnost a závadnost činů, když úkoly děláte jako voják, zaměstnanec, nebo jako vězeň?

Příklad z minulosti. Takový fotograf v koncentračním táboře, byl-li by jako zaměstnanec civilista, co by to podepsal i ve strachu o svůj život, po válce popotahován a nesl by spoluvinu? Co když by to délal na základě rozkazu jako voják? A pokud by dobře dělal svoji jako vězeň a přežil by, bude hrdinou?

https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/Wilhelm_Bras­se

Odpovědi
Kelt

Pokud člověk něco umí a dostane se do vězení a tam dělá to samé, tak proč ho trestat? Hudebník, lékař, malíř. Tak bude dělat danou věc v daném prostředí, nebo nebude. Tady za totality mnoho lidí nemohlo dělat svou profesi, pokud neslíbili věrnost režimu. Stejné to bylo i třeba ve válce nebo někdo v koncentračním táboře. Pochopitelně, by bylo cenzurováno, co by dělal, ale proč ho za to trestat. Budeš třeba sportovní trenér a budeš dobrý a zavřou tě k nepříteli, a budeš mít možnost trénovat jejich svěřence, kteří jsou tví nepřátelé, nebo tě zlikvidují. No a po nějaké době budeš osvobozený a lidé se dozví, co jsi dělal a někdo to budu odsuzovat, jiný ne. Ale ty jsi dělal to, co umíš. Stejně tak fotograf, hudebník, spisovatel, tady jsi nikomu neublížil a máš nějaké schopnosti, tak toho budeš využívat. Horší je to, když jsi vynikající odstřelovač a nejdříve likviduješ třeba Turky a pak jako Turek střílíš Čechy, a pak tě Češi osvobodí, tak to to asi nebudou počítat ty zabité Čechy k dobru.

Edison

Kdyby dělal co? Fotografoval? Nechápu otázku. Každý by dělal své, pokud by byl na straně poražených, byl by za své zločiny potrestán.

Kryšpín

Na příklad Wehrmacht měl ve zbrani asi 17 milionů vojáků odhadem polovina byla slušná a 8 milionů zabíjeli upalovali za živa a pod., konec války postaveno před soud asi 1500 německých vojáků, zbytek zabíjel pod rozkazy a potrestán nebyl. Po válce veteráni Wehrmachtu a jednotek Waffen SS dostali solidní penze, včetně vdov. Po roce 1946 plukovník Waffen SS založil z veteránů domobranu o síle 40 tisíc věrných mužů na obranu proti Sovětskému svazu.