aliendrone

Jak se jmenuje jev způsobující „broušení pilníků“?

V roztoku H2SO4 s HNO3 „nabrousím“ pilník, nic nového pod Sluncem. Ale – jak a proč to funguje, jak roztok „pozná“, že má leptat víc u kořene zubu než na jeho vrcholu (který mi přijde „dostupnější“ a tedy roztok by měl laickou úvahou pilník OTUPIT, nikoliv NAOPAK)!?

Nejlepší odpověď
mosoj

Je to o velikosti a tvaru plochy.

„Princip spočívá v tom, že lázeň leptá kov rovnoměrně ve všech plochách. A tím, že zub pilníku svírá úhel, a plochy se protínají v břitu, tak dojde sice i k leptání břitu, ale vlivem úhlu stran břitu se plochy protnou dříve a zub se naostří.“

Další odpovědi
led

Môj laicko-kuchynský názor je, že na vrcholoch zubu vhľadom na menšie množstvo materiálu v danom mieste, je materiál viac zakalený, než v údoliach, kde je toho materiálu viac.
Skúste si zlomiť pilník a pozrite v priereze na štruktúru materiálu pilníku.

Kepler

Musím se přiznat, že tento způsob „broušení“ je pro mně novinkou. Ta směs kyselin je ďábelská, sežere skoro všechno. Domnívám se, že prostě rozpustí obroušený kov v podobě prášku v drážkách rychleji, než jednolitý materiál pilníku.

aliendrone

Kepler>>> Pokud bys někdy měl potřebu to využít, tak http://www.kni­fe.cz/Desktop­Modules/YetAnot­herForumDotNet/re­source.ashx?a=3824

BTW – obsah obrázku je ofocen z HODNĚ staré „povinné příručky mladých kutilsvišťů“ od J. Šeříka „Receptář pro elektrotechnika“, vyšlo ještě za bolševika. https://antik­variatucebnice­.cz/produkt/re­ceptar-pro-elektrotechnika-4/ Jen nwm proč se tak jmenuje, je to samé odrezování, odmašťování, chem. i gal. pokovování, pasivace, lepení, broušení, leštění, leptání, barvení kdečím na kdeco – hromada velice užitečných návodů pro práci s povrchem materiálů. Jestli někde při rušení knihovny (dnešní oblíbený zkuený zvyk) na to narazíš, tak neváhej a ber, i kdyby to nebylo zdarma!

aliendrone

Nefachá můj link, takže hledej v obrázku 3. příspěvku http://www.kni­fe.cz/Default­.aspx?tabid=53&g=pos­ts&t=1989

led

Moja odpoveď sa viaže k otázke v popise, nie k otázke v nadpise.

aliendrone

Ts, ts, ts!! Za TAKOVOU URÁŽKU zasloužíte nabacat na holou! ;) :D :Dhttps://www­.youtube.com/wat­ch?v=QdTMmKiN­pg4

Podezřívat MNE z lámání pilníku?! Ten jsem naposledy zlomil v telecích dobách mládí, od té doby NE! Také Vás nepodezírám, že při Vašich celoživotních zkušenostech zlámete rtěnku nebo řasenku – tak čím jsem si ZASE vysloužil něco takového? Chápu, že jdete s dobou, že chlapi jsou šovinistická nanicoidní prasata (s vyjímkou – pokud to nejsou buzny), ale tohle je už týrání zvířátek! Roztomilých, hodných, něžných a vůbec! ;) :D :D

led

Lámanie pilníku – zlomený pilník s krásnymi ostrými hranami uchytený v kolovrátku na vrtanie skla pomalými otáčkami je ideálny. Lepší než nejaký diamantový vrták. To vás v kurzoch mladých svišťov neučili?

mosoj

Kepler zcela běžný způsob ostření pilníků. Většinou ale předchází odrezovací lázeň, nebo elektrolytické odrezení.

aliendrone

Ergo jestli jsem to pobral jak to myslíš – protože plocha zubu je u základny větší, leptá to tam víc? viz odkaz na obrázek k odpovědi od Keplera