doktorphlox

Jak se do češtiny překládá latinské „nomen omen“, resp. co to znamená?

Nejlepší odpověď
annas

Nnomen – omen – doslovný překlad tohoto latinského úsloví byl: jméno – znamení. Označovala se tak jména, která vyjadřovala charakteristickou vlastnost svých nositelů – např. Tučný, Silný. Později se význam omen (znamení) posunul na osudové znamení, předtuchu, předzvěst něčeho zlého.
Např. osudové znamení naší republiky – osudové osmičky v historii – např. 1848, 1918, 1948, 1968. Záleží na tom, zda v osudová znamení věříme.

Malíř pokojů – p. Štětka, zubařka – p. Zubová, truhlář – p. Hoblík, strýček – p. Strýček, pracovník na poště – p. Balík atd.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/znate-nektera-jmena-ci-prijmeni-nomen-omen

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-omen

Další odpovědi
anonym

např. jmenuješ se Petr Koláč a pečeš koláče, si nomen omen ;D

Valky

Třeba moderátorka Mráčková – uvádí počasí…
Nebo pan Větvička – ředitel botanické zahrady atd atd…

kapka

Nebo známý pražský gynekolog Šuk… 🙂 Tedy aspoň tam býval, kamarádka k němu chodila.